Panáček v reality show

X Factor

neděle 20:20 TV Prima a TV JOJ

Panáček byl na natáčení castingů X Factor 2014! (reportáž)

9. Únor 2014 | napsal(a): | reality show: X Factor

[singlepic id=8398 width=615]
V pátek proběhl čtvrtý den, kdy se točily castingy X Factoru v bratislavské Inchebě. Nechyběla ani hvězdná porota ve složení Ondřej Brzobohaý, Sisa Lelkes Sklovská, Celeste Buckingham a Ota Klepíř. Jak natáčení probíhalo, kdo v porotě září a kdo ne, objevili se nějací zajímaví soutěžící? To vše se dozvíte uvnitř článku.

Začátek – příjezd poroty ve velkém stylu

[singlepic id=8435 width=615]

Natáčení začalo kolem 11:30, kdy nás produkce přesunula do koridoru u zadního vchodu do bratislavské Incheby. Točil se příjezd poroty. Před příjezdem poroty bylo k vidění pár soutěžících točící rozhovory. Porota přijela v pořadí Ondřej Brzobohatý, Oto Klempíř, Celeste Buckingham a Sisa Lelkes Sklovská. Porota sice nepřijela v luxusních limuzínách ani nepřiletěla vrtulníkem, ale přesto se s diváky přivítala pěkně. Nejbláznivější přivítání předvedla Celeste, která se koridorem mezi diváky pěkně proběhla.
Poté se akce přesunula již na hlavní scénu.

Natáčení

Jakmile nás diváky pustili na hlavní scénu, přišel rozehřívač publika. Ten nám vysvětlil, jak to chodí, dále upozornil na nepořizování žádných záznamů, pokud k tomu nebudeme vyzváni. Ještě pronesl pár jednoduchých vtípků a následně jej vystřídal Pyco, který měl za úkol představit za bouřlivého potlesku diváků naši porotu, poté zmizel v zákulisí, kde už měl na starosti soutěžící. Porota se také přivítala s publikem a mohlo se začít.
[singlepic id=8436 width=615]

Porota

Nejdříve bych se měl vyjádřit k dojmům z poroty. Na papíře sice může tato sestava působit zvláštně, ale po natáčecím dni mám pocit, že jim to spolu sedne.

Ondřej Brzobohatý

Podle mě jednoznačný tahoun poroty. Společně s Otou nejvíce výřečný člen, zkrátka pohodář, na nic si nehraje a se soutěžícími se nejvíce vykecává, nic však nedá zadarmo. Má jasný názor a ví, co od soutěžících sám požaduje a hodnotí na základě potenciálu do budoucna. S jeho názory jsem se nejvíce dokázal ztotožnit. Myslím, že má hodně nakoukány zahraniční verze. Kromě jiného má dobré výměny s Otou. Mladé publikum bude Ondra bavit. Myslím, že by měl určitě dostat jednu z mladších kategorií soutěžících, buď holky nebo kluky, případně skupiny, u pár formací, které byly ten den k vidění, měl také zajímavé připomínky.

Oto Klempíř

Zvěsti nelhaly. Oto je v porotě za jasného kata. S jeho názorem nehne ani pár volů, ani spoluporotci, natož bučící publikum, na které se často obracel s vážnou tváří a se slovy „Vy nerozhodujete!“. Oto taky ví, co od soutěžících očekává a jeho standard je vysoký, proto od něj „Ano“ padne jen zřídka. Na druhou stranu je to perfektní. Když už Oto něco pochválí, sklidí od publika nadšené reakce, vytváří tak kolem své osoby Simonovskou auru, kdy každý se zatajeným dechem čeká na jeho reakci. Navíc je Oto také původcem skvělých hlášek a přirovnání. Otu bych papírově přiřadil ke skupinám nebo starším, ale myslím, že by zvládl v podstatě jakoukoliv kategorii.

Celeste Buckingham

Na Celeste jsem byl nejvíc zvědavý, hlavně na její hodnocení. Příjemně mě překvapila. Je to velmi milá osoba, do svého hodnocení, zvláště mladších soutěžících, promítá své zkušenosti ze Superstar, chápe tedy nervozitu soutěžících. Zpěv hodnotí na úrovni, hodnocení mají hlavu a patu a jde s nimi souhlasit, občas si vypomůže anglickým slovem, ale není to nic, z čeho by se mělo střílet. Zaujalo mě, že má hodně výměn s Otou na styl Demi – Simon, čili narážky na věk a nepochopení současných trendů, možná to mají součástí scénáře, ale nepůsobilo to tlačeně za každou cenu. Jinak se dokáže při vystoupení soutěžících dobře odvázat a dává i na reakce publika, na rozdíl od Oty.

Sisa Lelkes Sklovská

Sisa se mi z toho půl dne stráveného v hale zdála ze všech porotců bohužel nejslabší. Nevím, jak to bylo jiné dny, ale přišlo mi, že pokud nemusí, tak se moc nevyjadřuje, ani moc nerozvíjí komunikaci se soutěžícími při úvodním vstupu a někdy ani nepodá žádné hodnocení, když to není třeba. Jednu chvíli jsem si myslel, že už odešla. Na pár rozvinutých hodnocení došlo, kdy dobře vypozorovala technické možnosti zpěváka, u většiny se ale hodnocení omezila na kritiku výběru písně. Možná Sise křivdím a v jiné dny byla akčnější nebo se rozjela až v druhé půlce dne. Můj odhad pro její kategorii je, že na 90 % dostane starší soutěžící.

Soutěžící

Soutěž ovšem nestojí pouze na porotě, ale hlavně jde o to, jestli se mezi účastníky najdou silné talenty. Mezi pátečními účastníky se jich pár našlo. V pátek to bylo ale také o exotech. Za největšího zoufalce bych označil věřící paní z ČR, která se přišla předvést s písní z operety My Fair Lady, nedalo se to poslouchat, přitom paní tvrdila, že má vystudovaný operní zpěv a má za sebou angažmá v Národním divadle v Brně. Když ji porota řekla pravdu, tak nebyla moc ráda a snažila se postup vyhádat, na publikum taky nebyla zrovna příjemná. Žádný další hrozný zpěvák tuto paní ten den již nepřekonal. Pár marných pokusů o překonání Johna Newmana, Ewy Farné, Imagine Dragons (což bylo hodně rychlé a špatné, utnuto asi po 5s) nebo dokonce marný pokus o Michaela Jaksona a další.
Pár soutěžících dokonce přišlo se svou vlastní tvorbou, do análů se má určitě šanci zapsat originál jednoho mladíka s názvem „Presso s mliekom“ (ano, je to stejně šílené, jak to zní), bylo sice hrozné, ale chytlavé a možná to bude i úspěšný hit, když se toho někdo chytne (řekl někdo Stávka Dýdžejů?).

Co se týče skupin, tak v pátek jsme se nedočkali žádných klasických boy/girlbandů. Ale vyskytly se dva zajímavé případy. První byla mladičká zpěvačka a raper, kde měla zpěvačka ještě jednoho rapera v záloze v podobě svého přítele. Po prvním neúspěšném pokusu a odhalení, že vedoucí zpěvačka za moc nestojí došlo k zajímavé situaci, kdy se najednou ocitli na pódiu všichni tři. Kluci nebyli špatní, v tom mě napadlo, že se zde nabízí k nim dát na bootcampu nějakou šikovnější zpěvačku nebo dvě a zkusit vytvořit zajímavou formaci. Nakonec tento nápad zmínil i Ondra kluci tak oba postoupili, uvidíme jestli jeho nápad bude zrealizován.
Druhou skupinou byla česká kapela, ano kapela! Zdá se, že X Factor dá možnost i kapelám, všechny instrumenty jim produkce nachystala na pódium. Název kapely mi vypadl, ale předvedli zajímavou složeninu dvou písní, mohli by dojít daleko.

Mimo jiné se objevila také známá Dáša „Mamba“ Šarközyová, která už soutěžila ve 3. řadě Slovensko Hl’adá Superstar. Zpěvačka je to hodně dobrá, což potvrdila hned na dvou písních, na Treasure od Bruna Marse a na Rihanně – Stay. Jelikož Dáša už působí v muzikálech a dříve byla v Superstar, je možné, že pokud postoupí, bude mít v případné bitvě o divácké hlasy těžkou pozici a dojede na nepřejícnost. Také může překvapit jako Markéta Poulíčková v Hlasu.

Jako negativum bych označil zbytečné ždímání příběhů. K reality show to patří, ale příběh by měl spíš celý dojem dokreslit než být necitlivě ždímán. Paní, která si prošla těžkou nemocí a do toho jí ještě zemřela matka o tom ví své. Při této zmínce se porota rozhodla, že zjistí všechny podrobnosti a tahali to z ní až se dotyčná málem složila, přitom to nebylo vůbec relevantní a publikum včetně mě to docela otrávilo. Paní si nakonec střihla One Night Only jako paní zpěvačka a sklidila první velké standing ovation, včetně poroty.
Druhý podobný případ byl u otce od rodiny, kterému na rakovinu zemřela první přítelkyně, se kterou měl dva syny a tak na ně zůstal sám. Opět došlo na zbytečné vyzvídání. Výkon také podal velmi dobrý, hodně dobrá pilka v hlase, přesto za oba soutěžící měli nechat mluvit nejdřív jejich talent a pak příběh.

Shrnutí

Jak jsem již napsal, jedinou skvrnou na celém natáčení bylo ždímání zmíněných příběhů. Jinak celý průběh byl hodně zajímavý. Jsem zvědavý jak to bude vypadat celé v televizi, menší publikum zase nebylo tak na škodu, show bude mít kam růst. Porota mě příjemně překvapila, hlavně Ondra, Otta a Celeste. Co se týče soutěžících, tak i v tomto ohledu je na co se těšit, soudě z toho, co jsem mohl vidět v pátek. Na výslednou podobu si ještě minimálně měsíc musíme počkat, snad čekání bude stát za to.

VojtaP

Milovník hudby a dobrého jídla, lehký závislák na seriálech a na reality show. Z reality show mě hodně baví například X Factor, Got Talent, Survivor a další...

X Factor

Diskuze k článku

Počet komentářů: 22
1
jab
Reagovat

Díky za report ;-). Tak postřehy ohledně poroty a návrat Mamby rozhodně potěšili, naopak nepotěšilo ždímání příběhů (jako by to furt nestačilo v Talentu). Těším se, až to začne v TV. :-)

2
Packa
Reagovat

Zajímavé postřehy z publika, hlavně jsem ráda za názory ohledně poroty. Sedí to tak na moje odhady. :)
Příběhovky nesnáším. Dělá se to snad u každé talentové soutěže (nejvýrazněji snad u ČSMT) a nechápu proč. Dobře, když někdo koktá a zjistí se, že to má nějakou historii, tak dobře, jednou to řekneme. Ale nechápu, proč se to musí tahat po celou cestu soutěží. Je to o zpěvu/talentu/X factoru, ne o smutném životním příběhu. Tohle mi vždycky zkazí dobrý dojem ze soutěže.

3
Bedy
Reagovat

Taky díky za info. Fakt se na to těším.., a jsem rád že chemie mezi porotci je, tím lépe. Myslím, že i ta Sisa tam vadit nebude, i když bude asi nejslabším článkem poroty. Tak hlavně tedy, aby se našlo dost „excelentních“ zpěváků.

Jinak v sobotu jste na natáčení (a koncertu Celeste) někdo nebyl? Nějaké info-report? :)

4
Bedy
Reagovat

@Packa: tyhle příběhy se však dějí ve všech verzích..ne jen u nás no.. je to blbé, ale nic s tím nenaděláme.. obzvlášť extrémní na to byli vždy Amíci :)

5
Kuba
Reagovat

Díky za souhrn, pěkně napsané a v podstatě jsem to takhle nějak všechno odhadoval, že to tak bude. Že Ondra, Celeste i Oto velmi příjemně překvapí a že Sisa sice neoslní, ale naopak nebude za tu, která by tam v porotě vyloženě vadila, jako je to třeba u jiných pěveckých soutěží (nebudu jmenovat), kde mi tam vadí nejmíň dva členové a těžko je rozdýchávám. Tady když budou tři ze čtyř oslňovat a budu s nimi spokojen, tak mi ten čtvrtý nějak vadit nebude.

6
jab
Reagovat

@Bedy: U Amíku mě vždy dožíraly ty patetické řeči některých soutěžících (nebo že by byl na vině překlad?) a u 4 Chairs Challenge to žadonění skoro až na kolenou ve stylu „Udělám cokoliv, jen mě vemte dál“.
@Packa: Mě taky postřehy ohledně poroty příliš nepřekvapily, dolufám, že Ota bude tvrdit muziku i nadále :-D.

7
priznivec.obecny
Reagovat

Já jsem taky podobně předpokládala působení nebo pro začátek dojem z poroty a to hlavně u Ondry a Celeste. Líbí se mi, že tu máme takové seznámení poměrně brzy před skutečným uvedením do éteru. Taky se mi líbí, že nové tváře se začínají ukazovat v tom dobrém a že to jde dělat i s novými lidmi, že se můžu těšit na něco/někoho nového a být v napětí. Těžko by Vojtap psal něco, co neodpovídá a potěšilo mě, že si notoval s Ondrou – pro mě to znamená, že nebude o kvalitní porotcování nouze. Tohle už můžu dokonce předpokládat soudě dle rekapů Vojty. Tak zatím se to vyvíjí dobře, to je fajn.
Ty příběhy u nás moc nezabírají. Oni ti Ameriřani sdílí tyhle věci veřejně líp, u nás je to dost soukromá věc, jsme víc do sebe a neradi to probíráme s cizími lidmi – v tom jsem (většina) z nás jiná nátura. Zvláštní, že to tvůrce netrklo. Ne ve všem se dá podle Ameriky jít….

8
VojtaP
Reagovat

Sisu bych ještě úplně neodepisoval. Měla pár dobrých porotcovských momentů. Možná se mi zdála taková, protože ji zkrátka málokdo zaujal nebo neměla co přidat k hodnocení ostatních. Většinou hodnocení zahajoval Ondřej nebo Otto, málokdy Celeste nebo Sisa. Byl jsem krátkou dobu na to, abych si udělal kompletní obrázek. To půjde až z TV, kde může taky působit úplně jinak.
Se dojáky souhlasím, nemyslím si, že by to byl hlavní motiv lidí sledovat pěvecké show, ale je fakt že to tam patří. Jenže způsob jakým porota tahala z těch lidí detaily o jejich neštěstí mi šel hodně proti srsti, to si mohli odpustit a radši s dotyčnými udělat dotáčky.

9
priznivec.obecny
Reagovat

@VojtaP: No, právě u těch dotáček si náš človíček už může nějaký vztah trošku utvořit, „rozkecat se“ …. Chtít tohle hned na jevišti, absolutně bez jakýkoliv vazby k nikomu, to je asi fakt ne zrovna dobrý nápad. To je dobré tak možná v Poště pro tebe, ale to tam už takoví ti otevřenější typy s tímhle vědomím jdou, pakliže je tohle už v zadání pořadu…

10
VojtaP
Reagovat

@priznivec.obecny: Přesně, dotáčky jsou ještě dobrý způsob, jak soutěžícího přiblížit. Mně už to přišlo, že chtějí za každou cenu vidět slzy na pódiu, ale jak už si zmínila, že nejsme tak sdílní jak Američané, kteří na první setkání vyklopí vše, tak to z nás musí tahat. Paní se sice o těžkém osudu zmínila po otázce „proč jste se přihlásila“, ale způsob jakým z ní tahala porota detaily byl fakt přes čáru, v ten moment byly detaily její nemoci a úmrtí maminky úplně irelevantní. V publiku to nesklidilo nadšené reakce a hodně se ozývalo, ať už toho nechají a podobně, už to by jim mohlo dát signál, že tudy cesta nevede, protože mají v hale divácký vzorek fanoušků, kteří to budou sledovat i v TV.

11
Packa
Reagovat

@Bedy: No ano, mně to vadí obecně. Je možné, že v Americe na to slyší a prožívají to, ale podle mě to prostě na veřejnost nepatří. Pokud to ten člověk chce říct, tak to řekne. Ale aby to z něj porota tahala (jak píše VojtaP, že se dělo) – to je moc. Ne. Možná to je součástí licence – protlačit dál někoho na příběh, ale mně se to prostě nelíbí a ne. Je to každého soukromá věc.

12
Nofux
Reagovat

Na Youtube jsem našel záznam vystoupení Celeste na natáčení X Factoru http://www.youtube.com/watch?v=nptd6b5YdqY

13
Lucas
Reagovat

Já též – moji oblíbenou Crushin‘ My Fairytale :) http://www.youtube.com/watch?v=kkrIpPiJJ0s

15
Packa
Reagovat

@james73: To chválím. Pauza by tomu mohla jenom prospět. :)

16
Tomík
Reagovat

14: Talent sem nikdy pravidelně nesledoval, mám raději ty primárně pěvecké show jako SuperStar, X Factor a Hlas. A podle toho co se tady píše se na kouče X Factoru vážně těším. :-)

18
Lucas
Reagovat

Koukám, že se Celeste hodně zlepšila :)

19
VojtaP
Reagovat

Pyco vyfotil upravenou scénu pro bootcamp (resp. zbavenou postranních plakátů :))
http://instagram.com/p/kPTk6vhP7W/

20
joker
Reagovat

Více záznamů z koncertu je zde: xfactor2014.cz/2014/02/videa-z-koncertu-celeste-buckingham/

21
Lukas Franta
Reagovat

Diky za objektivne napsanou zpravu z nataceni:-) kdyz budu mit cas, vysvetlim vam na gorille proc se pribehy delaji. Sissa opravdu z porotcu mluvi nejmene, jeji komentare jsou hlavne odborne, tudiz jsou strucne, ale myslim ze jsou vzdy hodne presne a ze proto spoustu lidi pozitivne prekvapi. Je to odbornice a ma svuj nazor a to je jeji role a sedi ji skvele, stoji si za svym vzdy. Jinak tenhle blok byl docela reprezentativni vzorek, nektere vysly hur nektere lip tak jsem se lehce obaval co tu bude napsane, ale nastesti pro nas jsi chytil vojto idealni, myslim ze reprezentativni den.

22
VojtaP
Reagovat

@Lukas Franta: to jsem rád, že jsem chytil tak dobré bloky, škoda, že jsem nemohl zůstat až do konce, snad někdy příště :)
Ty dojemné příběhy chápu proč tam jsou a osobně mi tolik nevadí, ale to jen v případě, když v konečném důsledku za soutěžícího mluví talent a ne příběh. Spíš jsem proti tomu, když soutěžící dojde a spoléhá na to nebo když je kvůli tomu protežován někdo průměrný.
Tady jsem spíš kritizoval způsob, jak porota tahala ze soutěžících detaily jejich neštěstí, zvláště u té paní, myslím, že zmiňovaná dotáčka by to do sestřihu vyřešila v pohodě. Jak už jsem psal, v ten moment to bylo úplně nepodstatné a každý si asi dokázal představit, že ta paní dlouhou těžkou nemocí nemyslí rýmu.
To bylo tak jediné, jinak si myslím, že máte dobrý materiál.

Přidat komentář