Panáček v reality show

X Factor

neděle 20:20 TV Prima a TV JOJ

Historie formátu X Factor

[singlepic id=8129 w=615]

Pořad X Factor poprvé vysílala britská televize ITV v roce 2004. Jedná se o počin televizního guru Simona Cowella, který opustil porotcování soutěže Pop Idol a vytvořil vlastní show, a to právě X Factor.

[singlepic id=8321 w=615]

X Factor byl od svého prvního uvedení vysílán již ve více než 44 zemích světa, vč. USA a dočkal se už 105 vítězů. Největší úspěchy sklízí show v domovské Velké Británii, kde v roce 2013 proběhla jubilejní 10. řada. Za dobu vysílání se zde vystřídala jména takových porotců jako jsou např. Simon Cowell, Louis Walsh, Sharon Osbourne, Gary Barlow, Nicole Sherzinger, Cheryl Cole, Danni Minoque a mnozí další. Z hlediska úspěšnosti po konci soutěže se mezi nejschopnější soutěžící mohou řadit Leona Lewis, One Direction, James Arthur, Alexandra Burke, JLS či Olly Murs. Velmi úspěšnou a oblíbenou verzí soutěže je také verze australská.

V ČR byl X Factor vysílán již v roce 2008 na TV Nova, ne však příliš úspěšně. Tehdy nefungovalo jak složení poroty (Osvaldová, Soukup, Janda), ani schopnost televize producentsky samotnou show ukočírovat. Vítězem se tehdy stal Jiří Zonyga. Ovšem i přes nedokonalosti české mutace show se díky soutěži proslavili např. Ondřej Ruml, Kamila Nývltová či Martina Pártlová, kteří v pěvecké kariéře pokračují i nadále.

[singlepic id=8322 w=615]

Další verze, tentokrát federální (CZ-SK) se dočkáme na jaře 2014, a doufejme, že půjde o perfektně zvládnutou show, kterou X Factor rozhodně je. Počet porotců je ustanoven na 4, TV JOJ a TV Prima budou, doufejme, čerpat inspiraci a zkušenosti především z britské verze, která je zárukou kvality. Věřme také, že nebude formát ořezán o nějaké fáze, např. Judges Houses (více v sekci Pravidla), které patří tradičně k jedněm z nejlepších z celé soutěže a že bude celý pojat moderně a mnohem lépe než, dnes již, 6 let stará česká verze.

[singlepic id=9205 w=615]

Prvním vítězem Česko Slovenského X Factoru se stal Peter Bažík z kategorie starších. Vítěznou mentorkou se stala Sisa Sklovská. Na druhém místě skončilo duo Ricco a Claudia a třetí skončil Tibor Gyurcsík.