Panáček v reality show

Petra Němcová radí začínajícím modelkám v nové reality show

25. Červenec 2007 | napsal(a): | reality show: Hľadá sa Supermodelka, reality show obecně

Před dvěma týdny odstartovala americká kabelová televize TLC (jeden ze vzdělávacích kanálů Discovery) svoji vlastní fashion reality show A Model Life with Petra Němcová. Není to ovšem obyčejná kopie populární show temperamentní Tyry Banks America’s Next Top Model. Tato osmidílná minisérie nemá podobu soutěžního klání ambiciózních dívek, ze kterých by porota postupně každý týden jednu vyřazovala, až by našla novou supermodelku. Místo toho zde Petra Němcová radí šesti začínajícím modelkám, jak se prosadit ve špičkovém módním byznysu, a dívky si na vlastní kůži vyzkoušejí, co tato práce obnáší. Na konci tohoto výcviku čeká na jednu nebo i více z nich exkluzivní smlouva s Petřinou modelingovou agenturou NEXT.

Prvním krokem bylo vytipovat nejvhodnější adeptky, o tom rozhodovala
Petra společně s ředitelem agentury NEXT Joelem Wilkenfeldem (který překvapivě Petřino jméno neustále vyslovoval jako Nemkova). Příjemným zpestřením je, že do této show byly vybrané dívky z celého světa. Kromě povinných dvou Američanek tak byly vybrány modelky z Brazílie, Anglie, Rakouska a Slovenska. Všechny jsou ve věku od 16 do 20 let, nezbytnou podmínkou byla znalost angličtiny. Přesto je docela běžné, že televize musí na obrazovku pro jistotu umisťovat anglické titulky (zejména u mladičké Brazilky, ale překvapivě taky u Angličanky!). Půvabné Slovence Lucii Dvorské jde angličtina docela obstojně a co je hlavní, při natáčení je hodně aktivní a ochotně poskytuje štábu rozhovory na kameru. (Sympatická Lucia je také favorizovaná diváky v internetových diskuzích).

Celá show se natáčí v New Yorku, kde je sídlo agentury NEXT, a kde jsou také dívky ubytovány ve společném hotelovém apartmá v centru Manhattanu. Aby se všechny lépe poznaly, hned druhý den je pozvala Petra k sobě domů na večeři, na kterou měla každá z nich přinést typické jídlo ze své země (Lucia ukuchtila „palacinky“). Petra v tomto pořadu zastává roli rádkyně a zkušenější kamarádky, s dívkami si ochotně povídala nejen o svých dramatických zážitcích při tsunami v Thajsku, ale i o svých charitativních aktivitách. Pro mnoho dívek je tak Petra skutečným vzorem, která dokáže svou popularitu využít pro dobrou věc (samotný název této show „A Model Life“ tak má záměrně dva významy: „Život modelky“ anebo „Příkladný život“). Krásným momentem je, že kdykoliv se dívky setkají s Petrou, kamera často zabírá Lucii, která se na svůj velký vzor zbožně dívá a hltá každé její slovo (skoro to vypadá, že Lucia má sto chutí vykašlat se na otravnou angličtinu a pořádně si s Petrou popovídat slovensky).

Na modelky ale také čekalo první focení. Už první překážkou bylo najít adresu ateliéru, protože vyznat se v New Yorku není zrovna snadné. Když se jim to po malém bloudění podařilo, už je netrpělivě čekal fotograf Pavel Havlíček (zajímavé, kolik našinců se v tomto pořadu ještě objeví?). Tento renomovaný český fotograf se všemi šesti dívkami nafotil sérii snímků a pečlivě sledoval, jak která dovede pózovat a také poslouchat jeho pokyny. Své poznatky pak předal dvěma agentům z NEXT, kteří dohlížejí nad celým průběhem výcviku modelek (a také právě oni budou rozhodovat, kdo nakonec dostane od agentury smlouvu). Agenti si vzápětí pozvali na kobereček tři dívky, které ten den nepodaly při focení zrovna nejlepší výkon.

Hned na úvod druhé epizody se tak dívek ujala Petra, aby jim ukázala, jak správně pózovat, aby už další focení dopadlo lépe. Od přední módní návrhářky Nicole Miller také dostaly rady, jak vylepšit svou chůzi po mole. Následující den si Petra s dívkami udělala menší výlet trajektem na Ellis Island (na dohled od sochy Svobody), což bylo v minulosti první místo, kde na americkou půdu vstoupili přistěhovalci, kteří sem připluli splnit si svůj velký sen. Petra v této souvislosti udělala dívkám i krátkou přednášku o komunismu v Československu.

Kromě přednášky o svobodě dostaly dívky od Petry také užitečné rady ohledně správného stravování a optimální váhy. Jak připomněla, mnoho dívek si v prostředí modelingu ničí zdraví drastickými dietami a trpí anorexií. Proto si na pomoc vzala odborníka na správnou výživu, který dívkám změřil poměr tuku a svalové hmoty a vypočítal jejich index tělesné hmotnosti (BMI). Mohl pochválit jedině Slovenku Lucii, které BMI vyšel na hodnotě 20, takže pro dívku v jejím věku naprosto ideální zdravotní stav (vehementně pak Lucii ujišťoval, ať si nenechá od žádných agentů nakukat, že by měla zhubnout). S ostatními dívkami to bylo horší, podle BMI měly všechny podváhu, u jedné dívky naměřil odborník dokonce 15, což bylo nejmíň, co kdy sám viděl. Okamžitě pak dívkám naordinoval mix vitamínů (bobule?? Co by na to asi řekla Kateřina Cajthamlová?).

Druhé focení s Pavlem Havlíčkem už dopadlo o poznání lépe, k oboustranné spokojenosti. Jenom agentům se zase něco nelíbilo. Podle jejich názoru by měla co nejdříve zhubnout Brazilka a také Lucia. Paradoxně se tak stalo přesně to, proti čemu chtěla Petra Němcová v tomto pořadu bojovat. Zástupci módního byznysu nutí zdravé dívky k nesmyslným redukčním dietám.

Třebaže v této show nejsou k vidění žádné zuřivé hádky a podrazy mezi ambiciózními modelkami, ani se nefotí žádné kontroverzní fotografie (jako je to obvyklé v America’s Next Top Model), jedná se o zajímavý a hlavně realistický pohled do neúprosného světa špičkového modelingu. A divákům se toto pojetí docela zalíbilo.

videa ke stažení

A Model Life – úvodní sekvence (YouTube)

Hľadá sa Supermodelka, reality show obecně

Diskuze k článku

Počet komentářů: 5
1
Pája Jája
Reagovat

Kdy se tady na tomto webu už dozvíme, kdo je v TOP 60 VyVolených 3? Jako i s fotkama??? Prosíím Pája Jája:)))))

2
Pája Jája
Reagovat

Myslím teda aspon zhruba datum:)))

3
Martin
Reagovat

To by mě též zajímalo.

4
mya
Reagovat

peta si nadherna a najkrajsia na svete

5
Terezka
Reagovat

koukni se prosím

Přidat komentář