Na obou talentových show se ukazuje, jaké velké chyby má zastaralý britský systém semifinále. V ČSMT je to viditelnější, jelikož po minulé nadupané desítce jsme viděli opět jednu slabší, i když žádný velký karambol se tentokrát nekonal. V Talentmanii je sice díky systému duelů tato nespravedlnost menší, ovšem když už ve finálových kolech postupují do superfinále jen dva a favoriti na superfinále jsou tři, je ta nespravedlnost podobná. Bohužel je však modernější americký systém, známý z pozdějších řad SuperStar, v Talentu nepoužitelný, protože se z tolika růzorodých čísel nedá vybrat pouze dvacet semifinalistů jako v SuperStar, kde všichni soutěží v tomtéž.

Česko Slovensko má talent: Emoce opět zapracovaly, nevidomí rapeři jsou ve finále

Jak už jsem předeslal v úvodu, včerejší devítka semifinalistů nebyla oproti té předchozí příliš silná, na druhou stranu byla určitě lepší než osmička, která se nám představila před čtrnácti dny. V boji o postup do finále pak opět sehrál velkou roli efekt zlatého hřebu večera a v neposlední řadě i příběh soutěžících. O mediální rozruch se postarala zpěvačka a bývalá porotkyně Česko Slovenské SuperStar Marta Jandová, která včera vystoupila jako host se svou skupinou Die Happy. Při jejím skvělém vystoupení, v jehož rámci představila rockovou coververzi megahitu Survivor od Destiny´s Child, to rozjela natolik, že jí z blůzky vypadla bradavka, což moderátoři komentovali přirovnáním k Janet Jackson. A potom už se normálně začalo soutěžit.

Jarko Krigovský – I když Zdeněk Troška sedí v porotě v konkurenční Talentmanii, citát jeho čertíka z Princezny ze mlejna „malej, ale šikovnej“ seděl včera nejvíc na Jarka. Tento klučina je totiž nejen roztomilý, ale skutečně i výborný tanečník, i když občas působí jako tančící panáček na baterky. Jeho včerejší číslo, při němž jej doprovodila početná dětská company, bylo pojato jako show, při níž došlo i na parodii poroty. Jarkovo vypadnutí mě docela mrzí, ale vzhledem ke startovní pozici se to bohužel dalo čekat.

Dae Men – O výjimečných schopnostech této dvojice není pochyb už od castingu. Oni včera navíc dokázali to, o co se žánrově spřízněné Duo Ogor v Talentmanii ani nepokusilo. Své vystoupení pojali jako divadelní představení a předvedli hned několik velmi působivých variací pomalé akrobacie, přičemž zachovali gradaci svého vystoupení. Včera byli podle měv o třídu výš než ostatní, do finále však postoupili až jako druzí z rozhodnutí poroty.

Zdeněk Kožušník – Vystoupení nejstaršího účastníka ČSMT mi naopak připadalo z celého včerejšího večera nejslabší. Jeho kouzlo bylo zastaralé a nezajímavé a bonus s levitující tužkou už byl zbytečný úplně. Před panem Koužušníkem se sioce skláním, jakou má ve svém věku vitalitu, pravdou ale zůstává, že patří k těm účastníkům, kteří kdybi v semifinálé nebyli, nic by se nestalo.

Phantoms Crew – Svou druhou šanci tato taneční skupina totálně prokaučovala. Jejich vystoupení bylo naposto tuctové a zapomenutelné. A protože tanečních skupiny jsou už ve finále četně zastoupeny, tak nikoho jejich neúspěch nepřekvapil.

Kristýna Procházková – Nejměné medializovaná zpěvačka soutěže včera podala slušný výkon, při němž ukázala, že má velmi zajímavou barvu hlasu, v níž se zřejmě odráží její exotický původ. Její zpěv má však ještě rezervy a navíc výběr písně Alicie Keys nebyl ideální. V kombinaci s nulovou předchozí prezentací nebyl její nepostup žádným překvapením. Přesto si však myslím, že potenciál tahle holka má a až dozraje, tak o ní ještě uslyšíme. A nebo taky ne.

Sabrosa – Dívky z osady oholily své vousy, což je pro ně bezesporu plus, hned vypadají lépe. Navíc včera předvedly romský folklór v té nejčistší podobě a i když u mě nepřekonaly famózní Vanesu Kokyovou, tak jejich výkon byl výborný a do Top 3 se dostaly absolutně právem. Tak silnému kalibru, který zastupují Dae Men, už však nemohly konkurovat, proto z rozhodnutí poroty odešly jako poražené.

Queenie – Queen patří k mým vůbec nejoblíběnějším kapelám, takže jsem se neubránil srovnání, ze kterého vyšel tento revival jako hodně slabá kopie. Jejich zpěvák navíc pravému Freddiemu Mercurymu nesahá ani po kotníky. Svou práci sice pánové odvádějí solidně, ale na finále neměli ani stín reálné šance.

Vanesa Šanková a Marek Peťko – Je zajímavé, že některá čísla mají v obou show své protějkšky. Stejně jako Dae Men mají své novácké alter ego v Duu Ogor, tak Vaneska s Markem spadají do stejné kategorie jako nováčtí Lukáš a Noemi. Zatímco však Dae Men svůj protějšek výrazně převyšují, tak tito dva malí tanečnící za svými protějšky zaostávají. Jejich vystoupení bylo sice milé, ale zcela zapomenutelné. Rozhodně nemám žádný důvod proto, abych je chtěl vidět ve finále.

NH6 – Tady se rozejdu s hlasujícími diváky, mě vystoupení nevidomých bratrů příliš neoslovilo. Jejich text mi připadal dost primitivní a bezduchý a mezi skutečnými hiphopery by byli jen pro smích. Jejich postup přikládám především jejich životnímu příběhu a efektu zlatého hřebu večera. Sice mi ve finále až tak moc nevadí, ale Jarka nebo Sabrosu bych tam viděl radši.

Moje pořadí: 1.Dae Men, 2.Jarko Krigovský, 3.Sabrosa, odstup, 4.Kristýna Procházková, 5.NH6, 6.Queenie, 7.Vanesa Šaková a Marek Peťko, 8.Phantoms Crew, 9.Zdeněk Kožušník

Jak už jsem předeslal, vítězi večera se stali NH6 a o druhém postupujícím se rozhodovalo mezi Dae Men a Sabrosou, z čehož vítězně vyšli Dae Men. Podobný souboj nás nejspíš čeká za čtrnáct dní v Talentmanii, kde se o druhém finalistovi bude zřejmě rozhodovat mezi zmiňovanými protějšky těchto soutěžících, tedy Vanesou Kokyovou a Duem Ogor (přičemž Tonda a Petr Špatinovi budou zřejmě vítězi večera). A já doufám, že tam to dopadne obráceně a postoupí Vanesa, nejen proto, aby to bylo vyvážené a když na jedné straně je pomalá akrobacie, na druhé by měl být romský folklór, ale proto, že Vanesu považuji za jeden z největších talentů obou soutěží, který ve finále nesmí chybět.

Porota byla tentokrát standardní, žádného výrazného faux pas se nedopustila, ale také nijak výrazně nezazářila. Moderátoři se naopak čím dál více rozjíždějí, až to Pyca málem stálo zlomemou ruku.

Příští týden nás čeká poslední semifinálová devítka, z níž bych postup nejvíce přál malému velkému saxofonistovi Patriku Žigovi. Dále s největší praveděpodobností postoupí Fanda Šimčík, kolem kterého se rozpoutal opravdový humbuk, i když já již vyřazené malé tanečníky Jakuba a Jarka považuji za lepší. Jen doufám, že nepostoupí Tereza Anna Mašková, která je mi sice sympatická, ale její zpěv mi přijde nevýrazný a nevidím na ní nic zajímavého kromě toho, že jí umřel tatínek. Navíc zpěvu už je ve finále opravdu až až. Kdo se opravdu stane posledními dvěma finalisty, to se dozvíme až v neděli.

Talentmania: Další triumf Matúše Pišného a nezáviděníhodné dilema Zdeňka Trošky

Včerejší třetí semifinále Talentmanie dopadlo přesně podle očekávání. Absolutním vítězem večera se stal fenomenální tanečník electric boogie Matúš Pišný, který je společně s Patrícií Janečkovou největším favoritem soutěže, a druhém finalistovi se rozhodovalo mezi mladou a talentovanou zpěvačkou Dominikou Puterovou a originálními Two Voices, což jsem porotě opravdu nezáviděl, protože obě dvě tato čísla jsem si původně dokázal představit v superfinále. Zdeněk Troška dokonce musel svoje dilema řešit losem. Ale nepředbíhejme a pojďme se podívat, jak včerejší duely probíhaly.

1. duel: Martin Hauk vs. Matúš Pišný

Martinu Haukovi jsem upřímně nevěřil, že své číslo s letadýlkem dokáže ještě posunout dát. A ono se mu to překvapivě povedlo. Nejdřív nechal vzlétnout nový model kamionů a potom vytáhl letadlo, které couvá. Jenže co mu to bylo platné, když proti němu stál opravdu těžký kalibr v podobě Matúše Pišného, který tentokrát předvedl ještě lepší číslo než v semifinále, ve kterém se divákům představil jako Pan Tau a ukázal spoustu nových prvků svého neuvěřitelného umění. O vítězi tohoto duelu (jakož i celého večera) nemohlo být sebemenších pochyb a nemohl se jím stát nikdo jiný než právě Matúš Pišný.

 2. duel: Dominika Puterová vs. Iveta Hejduková

Druhý duel byl pěvecký a utkaly se v něm dvě zpěvačky různého věku i žánru. Dominika Puterová v semifinále nečekaně zazářila a stala se vítězkou sedmého semifinálového kola. Očekávání byla proto veliká. Včerejší Dominičin výkon nebyl sice úplně dokonalý jako ten předchozí, těch pár chyb bych však podobně jako Paľo Habera připsal na vrub té pódiové prezentaci, do které se tvůrci show snažili Dominiku namočit. Přesto však opět dokázala, že zpívat umí opravdu výborně a má krásný hlas, i když do superfinále bych doporučil jinou píseň (třeba nějaké ty The Corrs, ti by jí seděli jako ona pověstná na hrnec). Iveta Hejduková rovněž podala velmi slušný výkon a dokonce se mi líbila trochu víc než v semifinále, jenže opra už má v superfinále dva silné zástupce, takže by tam Iveta byla už poněkud přebytečná. Do finálového rozhodnutí tak postoupila Dominika Puterová, která se díky rozhodnutí poroty stala i druhou (a celkově šestou) finaiostkou.

3. duel: Dance 2 XS vs. Viktor Savenko a Eliška Součková

Tento duel byl zcela zbytečný a od začátku bylo jasné, že jeho vítěz získá ze všech čtyř vítězů nejméně hlasů a soutěž opustí. Dance 2 XS sice tancovali trochu více než minule, kdy se snažili spíše o show, ale jinak bylo jejich číslo zcela nevýrazné a zapomenutelné. Číslo Viktora Savenka a jeho gumové vnučky Elišky bylo tentokrát naopak výrazné až moc. Naprosto souhlasím s porotou, že toto bylo už daleko za hranicí únosností a takto hazardovat se zdravím dítěte by mělo být trestné. V tomto duelu rozhodovala výraznost vystopupení, která byla pochopitelně víc na straně pana Savenka a Elišky, ale v závěrečném rozhodnutí to už nebylo nic platné.

4. duel: Two Voices vs. Peter Ondria

Výsledek tohoto duelu byl dopředu jasný, protože se jednalo o souboj originality a kopírování. Two Voices se tentokrát rozhodly překvapit a místo další vtipně přetextované klasické melodie nám ukázaly svou vážnější tvář a předvedly osobitou cover-verzi hitu Frozen od Madonny. Přiznám se, že jejich humorné „prznění“ klasiků je mi bližší, nicméně včera dámy opět předvedly výborné vystoupení. Jejich soupeř Peter Ondria naopak ničím výrazně nepřekvapil a předvedl solidní kopii Louise Armstronga v jeo evergreenu What A Wonderful World. Peter je sice v imitování vyšší liga než zpěvák z Queenie (ono taky imitovat Armstronga není až tak tak těžké jako imitovat Mercuryho), ale proti originalitě se svou kopií uspět nemohl, proto do finálního rozhodnutí postoupily Two Voices.

Moje pořadí: 1.Matúš Pišný, 2.Two Voices, 3.Dominika Puterová, 4.Iveta Hejduková, 5.Peter Ondria, 6.Martin Hauk, 7.Dance 2 XS, 8.Viktor Savenko a Eliška Součková

Jak už jsem předeslal, o vítězství Matúše Pišného nemohlo být sebemenších pochyb. O druhém finalistovi se pak rozhodovalo mezi Dominikou Puterovou a Two Voices. A toto rozhodnutí jsem porotě nezáviděl. Na jedné straně mladá, krásná a výborně zpívající holka, a na druhé straně dvě dámy, které vytváří zcela nový styl. Já sám bych nevěděl jak rozhodnout (asi bych to řešil jako Zdeněk Troška). Porota nakonec preferovala Dominiku, a i když toto rozhodnutí vyvolalo u některých diváků bouři nevole, já jejich rozhodnutí chápu, protože Two Voices už jsou profesionálky, které vystupují v Semaforu a mají už vlastní CD, proto účast v superfinále až tak moc nepotřebují. Dominika je oproti tomu mladá a nadějná zpěvačka a já jsem toho názoru, že mladým talentům se má pomáhat.

A protože příští týden vystoupí ve čtvrtém semifinále jen jeden ze mnou tipovaných soutěžících do superfinále, konkrétně Alena Smolíková a Keysi, ruším svůj tip z minulého týdne na postup Dua Ogor a místo nich tipuji, že o druhém postupujícím se bude rozhodovat mezi Jiřím Berouskem a vítězem duelu Gitanas vs. Free Voices. Já za sebe bych preferoval jednu ze dvou zmíněných formací, protože žonglování je pro mě osobně nudná disciplína. Jak to doopravdy dopadne, to uvidíme v něděli.