Jak se staví sen 2016 (2.díl 12.3.) : panelový byt 3+1 v Plzni (rekap)
Aneb Pohádka o tom, jak 2 důchodci k proměně bytu přišli
Manželská dvojice Marie (58 let) a Petr (65 let) Šimandlovi jsou spolu 40 let a jejich byt se zasekl v čase -40 let. To není zrovna málo na to, aby se jim splnil sen o bydleníčku, nebo snad ne? Oba manželé působí jako pohodoví lidé. Marie, “matka představená”, jak si ji nazývá její manžel, dříve pracovala na poště a nyní pobírá částečný invalidní důchod. Petr se dříve živil jako zámečník a opravář vláčků. V bytě s nimi bydlí ještě kocour Lump.
Tito milí manželé jednoho dne sbalili krosnu, pletení a kocoura, a přenechali na 5 dní svůj byt designérům. Tentokrát proměnu bytu měla na starost dvojice Martina Pištěláková a Petr Hodan. Upřímně jsme se bály, že to zejména s paní designérkou během přeměny sekne. Ona sama přiznává svoje hysterické sklony, takže poslední díl s jejím výkonem JSSS byl špatnou double reality show. V momentě, kdy stojí na balkóně se snahou „sežeň truhláře na skříně na míru za 4 dny”, odpovídá něco ve smyslu: „nemůžu nikoho sehnat, ale už volám druhému!“ LOL!
Zase panelák
Stejně jako v prvním díle je tu panelák. Oproti minulému dílu, může Petr s Marií ve svém 3+1 doslova plavat. Celý byt je zařízen, ehm, no, asi ve staromódním stylu opěvující socialistickou éru nevzhledného nábytku s důrazem na nekvalitní materiály.
Přeměna
Designéři se rozhodli vyřešit “nejnutnější” a vybrali si chodbu s obývacím pokojem. Celkově v rámci rekonstrukce vyměnili podlahy, dveře s obložkama, elektroinstalace, osvětlení, skříně na míru… Zkrátka jako vždycky vše, že byt ve výsledku vypadá jako vyměněný. Ale zamysleli se designéři, komu vlastně tento byt navrhují? Kroutíme hlavou.
2 v 1
Největší změnou v bytě bylo propojení obývacího pokoje s chodbou, díky vybourání sádrokartonové příčky. Dobrý nápad. Nejen díky zvětšení, ale i pro prosvětlení pokoje, což si Marie přála. Zlepšila se i logika pohybu v bytě. Sice moc pěkné, že Marii koupili nový šicí stroj, ale kde teď má šít? Nechápeme, jak designéři mohou provést takový zásah a nedomyslet to, a nechat prostě šicí stroj ve skříni a zkrátka šij si. Navíc paní Marii zničili její “zašívárnu”, kterou bezpochyby potřebuje občas každý.
Návrh se nese v tradičním výkonu vinylové podlahy, sedačky Phase a potom tolik té unifikující Ikea – křeslo, koberec, stínidlo, květináče, stojací lampa. Ať zvedne ruku designér, který ve svém návrhu nepoužil ušák z IKEA. Pohovka byla doplněna o do očí bijící a nehodící se černý stolek. Šíleností jsou zavěšená světla vedle televize. A magorismem setobox opřený o televizi ještě měsíc po realizaci. To jako vážně? Vždyť měl být zabudovaný v TV…
Celkově je obývák přeměněn do světlých barev, se snahou nádechu o retro styl. Snaha by byla zejména v použití tapet, které jsou v prostoru nejvýraznějšími prvky. Z pruhované tapety, jako kdyby se mělo začít mžikat a obrovský strom, ufff, na to se asi bude dobře koukat, když bude vyplá telka.
OMG mramor
Otázka zní? Jak moc museli sponzoři pořadu nutit designéry k použití mramorového koberce do chodby? Mramor v paneláku. Tohle je zkrátka přes čáru. Konkrétně tedy matný mramorový koberec frakce 2/4 s vyplněnými spárami by byl vhodný možná někam do exteriéru. A to typově do nějaké honosnější zahrady, třeba zámkové. Ne však do bytu. Uff. Uff. AU.
Chodba
Chodba klasická, bílá. Což je v rámci zvětšení úzkého prostoru vhodné. Stejně tak bílé dveře. Se speciální úpravou proti škrábání jejich kocoura. Na stěně upoutají dvě fotografie ve velkém měřítku. Jedna manželského páru v objetí, druhá jejich chaty. Tapeta stejná jako v obýváku. Jinak doplňky v chodbě vesměs IKEA – botník, zrcadlo, nástěnné háčky, rám obrazu. Pak ještě jedna nevkusná stolička na sezení za cca 4000 Kč. A světlo v chodbě bez nápadu. Celkové působení chodby nijaké. Prostě bez nápadu, až tedy na zakomponování starého telefonu do chodby.
Výsledná cena rekonstrukce Jak se staví sen
Celková cena rekonstrukce se vyšplhala na 340 692 Kč. Cena za stavební a ostatní práce činila 126 223 Kč, cena sedačky 52 427 Kč, cena mramorového koberce 6 644 Kč, cena podlahy 14 492 Kč, cena dveří a zárubní 14 966 Kč, cena za nábytek, dekorace a doplňky 120 940 Kč.
Výsledný feeling celého bytu je dost mladistvý. Ne pro důchodce. Nedokážeme si představit, že v něm žije naše babička s dědou. Spíše tak mladý páreček, který se zrovna zabydluje.
Co nemůžeme překousnout, tak to zrušení “zašívárny” paní Marie, mramor a tapety. Celkově rekonstrukce postrádá nápad.
K tomu se přídává ten pocit, že mám zrovna zrekonstruovaný jeden pokoj a chodbu a zbytek bytu (kuchyně, ložnice, “dětský pokoj”, koupelna, záchod) ne, je dost schizofrenní a katastrofální. A že celkem za 340 tisíc by se toho po celém bytě dalo udělat víc, než jeden rádoby vymazlený pokoj plus předsíň. Přesto sen se splnil, alespoň částečně. U manželů sice sklidil opět úspěch, ale my hodnotíme za 4.
HODNOCENÍ: 4
Jak se staví sen
Podobné články
- Jak se staví sen: přihláška do 14. řady
- Jak se staví sen: Bydlení v duchu Paříže (10/12), rekapitulace, recenze
- Jak se staví sen 8.řada – Obyvák v japonském stylu (8.díl)
- Jak se staví sen: Dětský pokoj v Úvalech (2/12) – rekapitulace a recenze
- Jak se staví sen – Multifunkční kuchyň pro tři generace (5/12) – rekapitulace a recenze
Diskuze k článku
Opravdu nechápu že i po tolika odvysílaných řadách tenhle pořad stále ještě má své aktéry,já bych si to do bytu nepustila.Ty přestavby absolutně nerespektují životní styl těch rodin.Zajímalo by mě jaký šicí stroj koupili – pokud paní léta šije na šlapačce těžko si zvykne na elektroniku,chtělo to spíš mechanický.Dál mě napadá co mají v tom „dětském“ pokoji – proč paní nešije tam.
Doufám že jí ten starý stroj nevyhodili úplně,že si ho bude moci zase někam umístit.
@Jana M: S vadnou páteří už šlapací stroj zrovna ideální není. Záleží kolik a co šije. Myslím, že si zvykne, podle toho, jak ho Laděna držela jednou rukou, jde o lehký „šunt“, který moc rychlý nebude. Sice měl hromadu programů, v praxi použije max. 3. Spíše pro ni bude nezvyk výška šicí plochy. Taky při šití těžších nebo objemnějších kusů jí bude asi padat do klína :-) V celkovém výčtu rekonstrukce značka i cena chybí.
Nepochopím, jak někdo dokáže žít v bytě a celé roky do něj neinvestovat. Je to skoro v každé rekonstrukci.
Cena za přestavbu šílená, za stavební práce ji vůbec nechápu – 5 dní a 126 tisíc?! Skříňky za sedačkou jsou funkční? To pokaždé odtáhnou gauč, aby je otevřeli?
@Ajda: S vadnou páteří je špatný jakýkoliv stroj,to si myslím není až tak důležité jestli je šlapací nebo elektrický,záda prostě bolí stejně a bolí i při zdravé páteři (vím o čem mluvím).Pokud je to opravdu lehký šunt,tak na něm ta chuděra neušije už vůbec nic protože je zvyklá na svůj „tahoun“.Já šiju hodně tak proto mě z celé té proměny zaujalo nejvíc tohle.To neinvestování do bytu celkem chápu -žijou v tom už dlouho,financí se asi moc nedostává,navíc už si zvykli…Moje maminka si nechala předělat kompletně kuchyni až když tatínek umřel a to jenom proto aby ho pořád neviděla sedět u stolu.