Panáček v reality show

Pomáda v Kalichu je plná hvězd

16. Říjen 2012 | napsal(a): | reality show: Robin Hood - Cesta ke slávě, Česko hledá Superstar

[singlepic id=5513 w=420]
Muzikálová klasika, kterou myslím není třeba představovat, se letos vrátila i na česká divadelní prkna, konkrétně na ta kališničká. Režijní taktovky se stejně jako před čtrnácti lety chopil Ján Ďurovčík, který už v Kalichu představil v minulých letech dva úspěšné muzikálové tituly – Robina Hooda a Osmý světadíl. A jelikož i v Pomádě je možno vidět celou řadu účastníků pěveckých soutěží, tak jsem se na představení také vypravil (a dokonce dvakrát, abych těch superstáristů či robinistů pochytal co nejvíc). Jaké známé tváře tedy v Pomádě můžeme vidět, jak se se svými rolemi vypořádali a jaká je obnovená Pomáda jako celek? To všechno si přečtěte v následujících odstavcích.

V hlavní roli frajírka Dannyho, kterého z filmové Pomády pamatujeme z podání Johna Travolty, se jako jedna ze tří alternací představil mužský vítěz show Robin Hood – Cesta ke slávě Jan Kříž, který je vyhlášený muzikálový chameleon a po klaďasovi Robinu Hoodovi a záporákovi Erikovi v Osmém světadílu předvedl už třetí zcela odlišnou hereckou polohu. Ačkoliv Honza není typický Danny, tak byl opět vynikající, jelikož této roli dodal zcela nový rozměr. V jeho podání je Danny trochu drsnější a také větší „hajzlík“. Po pěvecké a taneční stránce se mu nedá naprosto nic vytknout. Pro srovnání jsem měl možnost vidět i dalšího alternanta Romana Tomeše, který se vloni premiérově představil v hlavní roli Tomáše v Osmém světadílu. Ten je celkově „travoltovitější“, ale jinak je Honzovi rovnocenným hráčem a těžko říct, který z nich je lepší, protože je každý úplně jiný. Třetí alternací Dannyho je Přemysl Pálek, známý například ze seriálu První krok, kterého jsem však neviděl. Honzu Kříže můžeme zároveň vidět v epizodní roli rozhlasového DJe Vince Fontaina a zde je úplně excelentní a i tuto roličku podává vskutku s grácií (zde se stejně jako v Osmém světadílu alternuje se Zbyňkem Fricem). Honza Kříž tedy opět dokázal, že jeho obsazení je sázkou na jistotu a dokáže zahrát cokoliv a přitom dodat roli osobitou tvář.
Největší dojem na mě však udělala představitelka Sandy Katka Steinerová, která má v rámci našich zpěváckých soutěží jeden velmi zajímavý primát, jelikož vystoupila jako úplně první soutěžící v prvním semifinále první řady české SuperStar. Katka byla přesně taková Sandy, jaká má být – sladká jako cukrkandl, nevinná, čistá duše, usměvavá, no prostě zářící sluníčko, což její blonďatá hřívá ještě podtrhovala. Perfektní výkon předvedla jak po herecké, tak i po taneční a pěvecké stránce, přičemž její jemný sopránek charakter role Sandy výborně dokresloval. Se ctí se zhostila i „Sandy po proměně“ a v závěrečné scéně byla neskutečně sexy. Při mé první návštěvě tohoto muzikálu jsme viděl i další alternaci Sandy – debutantku Veroniku Gidovou, která rovněž nebyla vůbec špatná, zvlášť pěvecky se mi líbila, ale ve srovnání s Katkou neměla takové hvězdné charisma. Sandy hraje i slovenská muzikálová megastar Nela Pocisková, kterou jsem sice neviděl, ale tipuji, že bude podobně netradiční Sandy jako Honza Kříž je netradičním Dannym.Vzhledem k tomu, že u Sandy očekávám, že bude taková, jaká má být, tak jsem byl rád, že jsem viděl Katku Steinerovou, která mě v této roli vyloženě okouzlila.

Z první řady české SuperStar pochází i představitel druhé největší mužské role Kenickieho. Tomáš Savka, který se v této vůbec první soutěži, která v našich zemích proběhla, umístil na čtvrtém místě, je v současnosti už skutečně ostříleným muzikálovým matadorem a tomu plně odpovídal i jeho výkon, který byl plně profesionální. Velmi solidně zvládl svou roli pěvecky i herecky, jen tanečně možná trochu zaostával. V tomto směru ho zřejmě předčí jeho alternant Petr Novotný, kterého si rovněž můžeme pamatovat z Cesty ke slávě, kde skončil na pátém místě v mužské kategorii. Jelikož jsem však v obou termínech viděl Savku, tak možnost srovnání v tomto případě nemám.

Kenickieho partnerkou je dračice Rizzo, kterou ztvárnila „stříbrná Mariana“ z Cesty ke slávě Míša Doubravová, kterou je dnes již možno považovat za „Honzu Kříže v sukních“, jelikož je skvělá v každé roli, kterou dostane. Zvláště k citlivé Janě z Osmého světadílu je Rizzo naprostý protipól, ale Míša dokázala, že je mimořádně tvárnou herečkou a žádný herecký výraz jí není cizí. Rizzo je v její podání správně živočišná a přidrzlá, čímž vytvořila výborný kontrast ke sladké Sandy v podání Katky Steinerové. Poprvé jsem zde však viděl její alternantku Markétu Procházkovou, která je celkově rezervovanější a má určité „feministické charisma“ á la Ester Kočičková. Stejně jako u obou představitelek Sandy podaly kvalitní výkon obě dvě Rizzo, ale celkově intenzivnější pocit jsem měl z Míši.

Hned dva účastníci pěveckých soutěží se sešli v roli Doodyho, přičemž oba je možné považovat za dívčí idoly. Jsou jimi semifinalista druhé české SuperStar Tomáš Löbl a finalista X-Factoru David Gránský. Zde jsem zrovna měl to štěstí vidět oba dva. A zatímco zkušenější Löbl předvedl spíše standardní a nijak zvlášť výjimečný výkon, tak méně zkušený Gránský byl velkým překvapením (jakkoliv jsem ho v X-Factoru moc nemusel), v roli Doodyho byl velmi příjemný, svěží a bezprostřední.

Nemůžu zapomenout ani na Marii Blahynkovou, finalistku Cesty ke slávě, která i když tuto soutěž opustila jako první z děvčat, tak už podruhé (po komorné Kitty v Robinu Hoodovi) dokázala, že je skutečně velký herecký talent. Její Frenchy byla naprosto skvostná, plná temperamentu a komediální živelnosti. I v této roli se alternují dvě účastnice pěveckých soutěží, tou druhou je Nina Horáková, která ve třetí řadě české SuperStar vypadla na Dlouhé cestě (a pamatovat si ji můžeme i jako vílu Leknínu z pohádky Zdeňka Trošky Čertova nevěsta), v obou představeních jsem však viděl Marii, takže tady nemám možnost srovnání.

Robin Hood – Cesta ke slávě je v tomto muzikálu vůbec nejfrekventovanější soutěží (což je vzhledem k jejímu zaměření logické), kromě již jmenovaných ji zde zastupují i Peter Veslár, Petr Šudoma (oba v roli Sonnyho, přičemž jsem v obou představeních viděl Šudomu) a Veronika Bošjaková (Marty). Vedle všech účastníků pěveckých soutěží musím zmínit i Ivanu Korolovou, známou například ze seriálu Ať žijí rytíři, která je v roli Jane skutečně roztomilá. Kuriozitou muzikálu je rolička anděla, v níž je možné vidět největší superstar muzikálu Kamila Střihavku, který se jí chopil s nadhledem a sebeironií (alternuje se zde s Pavlem Vítkem).

Jak jste si jistě všimli, tak v této recenzi jsem pouze chválil, ale ono také není co kritizovat, jelikož všichni zúčastnění podali v tomto muzikálu výborné výkony. Ono tomu však u děl Jána Ďurovčíka nebývá jinak, protože tento muž je absolutní perfekcionalista a nenechá nic náhodě, proto od jeho muzikálů můžeme očekávat už tradičně špičkovou úroveň. Návštěvu Pomády mohu tedy jen vřele doporučit.

DJ Vlado

Zpěvácké a talentové soutěže sleduji od roku 2004, tedy především ty české a slovenské, ale pro zpestření rád nahlédnu i do zahraničí. V našich končinách je jen málokterý soutěžící, který by mému oku unikl a neutkvěl mi v paměti. Neskromně se tedy troufám označit za experta :-) Od roku 2010 jsem členem Panáčkovy rodiny a obšťastňuji vás svými rekapy :-) Kontakt na mou maličkost: djvlado@seznam.cz

Robin Hood - Cesta ke slávě, Česko hledá Superstar

Diskuze k článku

Počet komentářů: 3
1
fx
Reagovat

Vzhledem k tomu, že obrovské množství superstáristů končí v muzikálech, tak opravdu doufám, že se tady takhle nebude psát o každém muzikálu, kde se někdo z nich objeví… Protože to by šel teda Panáček pěkně do háje :-/

2
maja
Reagovat

fx – naprostej souhlas

3
radlik
Reagovat

fx – no a já si o tom třeba ráda početla

Přidat komentář