Panáček v reality show

Jak se staví sen – Moderní kuchyň pro starší pár (7/12) – rekapitulace a recenze (aktualizováno)

20. Únor 2012 | napsal(a): | reality show: Jak se staví sen

Sedmé letošní pokračování pořadu Jak se staví sen se odehrálo v Praze 4 Hájích. Na pořadu dne je proměna staré kuchyně pro manžele důchodového věku. Co všechno pro ně vymyslela a zrealizovala dvojice designérů Poddaný + Borovec se podrobně dozvíte i u nás zde. ANKETA

V pondělí 20.2. od 13.00 na ahaonline.cz chat s M. Poddaným. Odpovědi na otázky možno přečíst zde

Paní Dagmar v lednu oslavila 68. narozeniny. Pracovala jako zdravotní laborantka, nyní je v invalidním důchodu. Je vášnivá kuchařka a její vánoční cukroví je prý jak od cukráře. Její manžel Jan je bývalý policista, nyní v důchodu. Vášnivý radioamatér, telegrafista, ale nedávno prodal svou vysílačku, potřebovali peníze, takže momentálně se svému koníčku nevěnuje. Manželé mají dvě dcery, starší je vyučená fotografka, mladší vyučená prodavačka.
[singlepic id=3513 w=420]
Manželé Vladykovi se o účast v pořadu snažili několikrát, ale pořád to jaksi nevycházelo… V mezičase si stihli přizpůsobit k obrazu svému ložnici a koupelnu. Na kuchyň, která je zde srdcem domova, zatím stále nedošlo, přece jen se jednalo o dost velkou investici, kterou si jako důchodci nemohou dovolit. Vyšlo to teprve až když je přihlásila kamarádka.

Život je ples, Paní Dagmar se dočkala

Při seznamování s rodinou jsme se dozvěděli, že paní Vladykové se televizní soutěže a kamery zalíbily už před lety. Zvítězila totiž v Prima Vařečce. Díky tomu jsme si také připomněli, že národním jídlem už dávno není vepřoknedlo se zelím, ale kečup, kečup, sojovka a hotové směsi „koření“. [singlepic id=3514 w=420]
V bytě 3+1, původně manželově služebním, bydlí od roku 1977. Mají předělané jádro, přizděno kus chodby k výtahu, zabedněné dveře z kuchyně do obýváku. Kuchyně je ale původní.

[singlepic id=3499 w=209] [singlepic id=3500 w=209]

[singlepic id=3501 w=420]

[singlepic id=3502 w=94][singlepic id=3503 w=209]

Další foto v externí galerii zde

Stav lze klasifikovat slovy opotřebovaný a dosluhující, dispozičně je ale relativně vyhovující, jen vstup přes část chodby využité jako pracovna, působí poněkud zvláštně. Designeři nám ještě postupně ukáží další nedostatky – hnusné lino v každém kusu bytu jiné, panelovou přímou klenbu. No a hned jsme se dozvěděli co Vladykových kuchyni čeká. Manželé si přejí jen zvětšit vstup z chodby do kuchyně a také mnohem více komfortu. A tak se bude se malovat, tapetovat, natírat, podlaha bude nová laminátová. Prastarou linku nahradí moderní nábytek s výsuvy, na místě nepoužívaných dveří zakotví vestavná nika na kterou bude navazovat jídelní stůl. Celkově bude místnost pojatá jako elegantní s moderními prvky. Kdo po slovním popisu pořád ještě nevěděl co nás čeká, tak teď díky precizně vypracované vizualizaci už nejspíš tuší.[singlepic id=3515 w=420]

Tož montérky navléct, sbíječky nastartovat, tunely kutat [singlepic id=3516 w=420]
Sádrokarton tu na strop opravdu patří. Co nepatří na beton pod malbu i když drží? Štuk nenahradí stará tapeta. [singlepic id=3517 w=420] Sádrokarton prý penetrují proti kuchyňským výparům (rozuměj malují) a pak sledujeme zrychlené pokládání podlahy. Dřevěné podlahy jsou prý finančně náročné a tak pánové designeři vybrali laminát od dřeva k nerozeznání. Osušte slzy, Quick step je zpátky. [singlepic id=3518 w=420]
A teď už to jede jak na drátku. Na jednu stěnu tapeta, na druhou linka prý vyrobená na míru. V ikea a v Hájích na místě. [singlepic id=3519 w=420] Odsavač par je vestavný a recyklační. K napojení na domovní vzduchotechnickou instalaci překáží výklopné kování. [singlepic id=3520 w=420] No alespoň se nezapomnělo na myčku[singlepic id=3521 w=420] A tady, tady Pavlíku bude ta na míru vyrobená nika a police[singlepic id=3522 w=420] Vedle pak lednička se skříní s troubou a potravinový výsuv v lamino nerezu [singlepic id=3523 w=420]
A to je tak zhruba vše. Kromě záclon, svítidel a zdobení.
Máte chuť porovnávat? Srovnání půdorysů je zde [singlepic id=3524 w=420]

Co nám z informací ještě chybí? No, třeba to, že se paní Vladyková dočkala podlahy nejen v kuchyni, ale i v celé té předsíni. Že vybraná židle se v obchodě pod Vildou povážlivě kymácela, že pány při výběru pračky zajímal jen rozměr a vzhled a že to celé podle ukázaného rejstříku stálo 290.840,-

Vloženou placenou reklamou dnes moc obtěžovat nemíním. I když padala perla za perlou. Třeba když zástupkyně Geosanu pronesla větu „Byty nejsou určeny jako místnosti pro radioamatéry“ a dala nám nakouknout do dvou komůrek v projektu Liberty building. Nebo když Cejnar na chodbě pod schody šmrdlal podle pokynu mopem a speciálním přípravkem tři podlahové lamely. Ale jedno si neodpustím. To byl Hurikán a reportáž o světlu. [singlepic id=3525 w=420]

Tak a teď je prohlížení a hodnocení výsledku proměny už jen na vás
[singlepic id=3526 w=420] [singlepic id=3527 w=420] [singlepic id=3528 w=420] [singlepic id=3529 w=420] [singlepic id=3530 w=420] [singlepic id=3531 w=420]
Další několik foto v externí galerii zde

Kuchyně mladší o pár let – Prostřeno – Čápi s Mákem
Jsme to, co jíme, i to, jak bydlíme

Tak co jsme to zase viděli? Především další významný počin v nevypsané soutěži o to, které designérské dvojici se povede udělat z řešené mísnosti nejtmavší a pocitově nejužší tunel. Pánové touto kuchyní už směle konkurují i tunelům trasy A pražského metra. Je tedy pravda, že s nudlovitou panelákovou kuchyní je v tomto práce podstatně méně než s obývákem, ale zase je třeba ocenit investovanou kreativitu.

Nepochybuji, že se tahle kuchyň někomu velmi líbí. Nadšená je určitě doktorka Cajthamlová a její fešný kolega Havlíček, protože v téhle kuchyni se třesou žaludky hrůzou i hubeňourům. Oplacanější kuchařce se tu také nenápadně, avšak velmi rázně vnutil prospěšný pohyb. Důchodkyně už moc cvičit nemůže a jak víme, pak už to jistí leda pravidelná chůze. Tady by paní na trase plotna – dřez s baterií možná užila i hůlky pro Nordic walking. Bolívají jí záda, tak to prostě rozchodí, že. Manžel nikdy nezapomene na bývalé kolegy pochůzkáře.

Teď ale vážně a konkrétně. Řešení téhle kuchyně je podle mého z hlediska dispozičního řešení to nejjednodušší, co si lze představit. Tady vlastně není co řešit, všechno je jasné a měl by to solidně zvládnout i brigádník v kuchyňském studiu. Jenže jak vidno, primácký designer zvrže i to.

Varná deska je pořád ještě zbytečně narvaná příliš v rohu. Mám-li pracovní plochu vpravo, odkládám hrnce od sporáku vlevo. Tam se ale vejdou jen „hubené. Dálnici mezi varnou deskou a dřezem každý vidí. Vzhledem k vodoinstalaci tažené po celé délce za zády skříněk naprosto zbytečnou. Zabedněný mužský pohled na údržbu je také nepřehlédnutelný – profilovaná mozaiková dlaždice je jistě snem každé hospodyňky. Černé sklo výklopů z podobných důvodů miluje taky kde kdo. A taky samozřejmě milujeme podobné napojování pracovní desky. [singlepic id=3545 w=420] V místě kde se kuchařka nejvíc ochomýtá. Tohle je pánové udělané tak, že je to na facku a já hlavně vůbec nechápu proč. I ikea je schopna dodat pracovní desku v potřebné délce v jednom kusu, navíc je lze spojovat víceméně bezspárově.

Nějaké normy, ale opět i praktická stránka, pány neštve. Horní skříňky jsou přizpůsobené bolavým zádům a nižší výšce. V pořadu zaznělo, že horní výška skříněk je 180. Jenže to pak nemůže vyjít na dostatečnou vzdálenost mezi plynovou plotýnkou a spodní hranou digestoře. I když bych počítala, že nožičky spodních skříňěk jsou aretované v nejnižší poloze. Jenže sokly jsou jenom šestnáctky. Kdo nevidí počítá: 16+70+4 =90 cm spodní skříňky, horní 40 cm – tzn 180-130=50. Mínus cca 3 cm odsavač a cca 3 cm mřížky hořáku. Norma říká nejméně 65 cm – tzn o 21cm víc. I kdyby se člověk vykašlal na normy a bezpečnost, tak zádrhel je v tom, že se do vysokých hrnců na zadních plotýnkách blbě vidí a blbě se k nim pak může.

Napojení digestoře na domovní vzduchotechniku je podle designerů asi zbytečné. Jistěže je možné recyklovat, ale provoz se tím dost prodražuje, účinnost snižuje, hluku přibývá. Jenže to by se muselo myslet a použít jiné výklopné kování.

Na druhé straně kuchyně se na výšku a bolavá záda paní domácí myslelo jenom zčásti. Vysoké kombinované ledničky s chladničkou v horní části nejsou pro malé české ženské. [singlepic id=3546 w=420] Místo na mikrovlnku jí taky dali do velké výšky a navíc – kterej myslitel vymyslel, že ji schová za dvířka. Dvířka skříňky se otvírají vpravo a domácí mikrovlnka (novou nedostala – proto asi ta dvířka) vlevo.

A že by bylo vše v pořádku u stolování? Taky není. Nevím sice co zaznělo od rodiny, ale já i spousty jiných si jistě všimlo, že v původním stavu stůl sice drobet trčel, ale jíst u něho mohli 3-4. Nový stůl je o kus menší. Respektive je možná otočený. V každém případě dnes pro dva štíhlé + jednoho na koš od prádla. A nic moc náročné, protože hluboká polička pohodlí u jídla trochu brání. [singlepic id=3547 w=420] Proč je tak hluboká, a proč je ta střední část tak nízko? Proč a nač to má police i pod stolem? To je leda tak na špinavé fusekle o omlácené stehno. A PROČ to pracholepové svítidlo a hlavně – PROČ JE TAK NÍZKO? [singlepic id=3548 w=420] Podle fotek je kvůli poličce skoro až vytrčené ven (z prostoru nad deskou stolu) a ve výšce hlavy paní. Tzn – bude-li chtít nalít polévku z mísy/hrnce, bude jí překážet, vadit. Prý nemáme mít strach – je plastové a lze sprchovat. To jistě, napřed ale rozebrat, protože páni nejspíš nikdy neviděli na teplém povrchu usazený kuchyňský mastný prach. Ten je na kartáč, nikoliv sprchu.

Židlím se v duchu nahlas směju. Kruciprdel výrobek, který pod zátěží brzo povolí.

Pracovna v komoře je po proměně opravdu o moc hezčí. Jenže pán by měl asi změnit koníčka a spokojit se s papíry, knihami a počítačem. Radioamatérská fidlátka jsou samý drát a sluchátka, nářadí a vůbec milion věcí vytvářejících nepřehledný bordel. Před tím alespoň zčásti skrytý – dnes pěkně na ráně.

Barborko, Barborko otevři okno,
odlep se ze zdi a vyleť ven

Posouzení vizuální stránky proměny je samozřejmě věcí osobních priorit a vkusu. Mně se to hrubě nelíbí.

Největší zlo podle mne jsou černé horní skříňky, které kuchyň strašlivě natahují a protože jsou i dost nízko, tak i prostorově zmenšují. Podobně se projevuje i tmavá pracovní deska. Pan designer na chatu obhajoval zkreslením fotografií zvláštním objektivem aby to šlo vůbec zachytit. Takový slepejš tu snad ale nikdo není. Jenže je zajímavé, že v původním stavu se ten spešl objektiv nemusel použít ani z jedné strany. Nijak pěkné imho nejsou ani použité úchytky. Dělají na mě dojem dílenského nábytku, a v téhle velikosti bych je nepoužila. Oč lepší by byla klasická jednoduchá „hrazda“. Také mi vadí, že na každé sekci jsou použita madla jiná – tzn fakticky pěti různých typů. A neopomenu okomentovat chybějící krycí panel na skříňce vedle lednice. Pár stovek by snad už nikoho nezabilo aby to bílé lamino nahoře nekoukalo. [singlepic id=3549 w=420]
Z fototapety mám závratě. Ne, že bych měla něco proti barborkám – kvetoucím třešním, ale zásadní je pro mě rozmazanost při použitém zvětšení. [singlepic id=3550 w=420] Ta tapeta by byla možná hezká, kdyby se na ni dívalo z nějakých pěti metrů, ale ne z 30 cm. Díky tomu jsou taky divné kusy prosvítající modré oblohy a celé to dostává nádech opršelé a čímsi nevábným polité zdi. Do místnosti je to příliš mohutné, tmavé a opticky zmenšující. Tunel dokonán.

Posledně jsem psala o nesmyslech v rejstřících = nákladech. Také přemýšlíte co je tam za doplňky, že stály 51.560,-? Já si chvilku myslela, že je to ta lednička s pračkou, ale ty jsou spíš započítány v nábytku (78.522,-), když podle ofika stála nábytková police se stolem 18.325,- židle 5.712,- a skříňová sestava 15.992,-. Že by jedna či obě z těch dvou fotografií květů na zdi v předsíni byl nějaký cenný originál? Investigativní novinář by možná řekl: tunel.

Tunelem jsem začala, tunelem končím

Sečteno a podtrženo dávám za čtyři a shánčlivé paní to přeju. Tak jak ona obohatila českou kuchyni dalším z mnoha podivných kečupových majd, tak stejným babicoidním přínosem pro vkus a kulturu bydlení je předvedený bytový design.

P.S. Zajímalo by mi, co vážení páni designeři říkají na zdejší ohlasy a zpětnou vazbu. Předpokládám, že nehnou brvou, jiní lidi by se jim přece nadšením rádi omotali kolem krku. Tož svůj k svému.

Zdroj obrázků : PR odd FTV Prima (původní stav+3), iprima, bydleni.idnesokkvp

Před lety jsem propadla prvním VéVéčkám a potkala také panáčka. Dobrá Reality show není zábava pro tupce a tenhle web je toho důkazem. Mám ráda humor, chytré lidi, nesnáším faleš a otravné trolly. Ráda jsem tu psala, ale 640 000 slov myslím stačí. Goodbye Panáček!

Jak se staví sen

Diskuze k článku

Počet komentářů: 75
1
okkvp
Reagovat

OT – kdo chce, může otestovat svou schopnost přijímat nekatalogové řešení interieru na případu posledního dílu Bydlení je hra -z 12. 2. Pokoj v barvě trikolóry. Doporučuji, ale kouknout na video, fotky jsou strašné a o prostoru neřeknou téměř nic (lidi odpovědní za PR pořadu, fotograf zvláště, by měli být zavěšeni do průvanu, hlavou dolu)
http://www.ceskatelevize.cz/porady/1124601187-bydleni-je-hra/
Navíc jsou v pořadu velmi zajímavé interiery představované arch. Studentem

2
LabBrab
Reagovat

Ony to totiž nejsou fotografie, nýbrž screeny z videa. Potom o tom ta kvalita je…

3
anja
Reagovat

1 – pokoj či byt v barvě trikolory pro mne naprosto nepřijatelný, možná kdyby byla ta šílená modrá se vyměnila za bílou nebo šedou, dalo by se to snést.. ale to je jedno, o to víc zajímavé byly prostřihy s arch. Studentem, bytečky v silu a ve vodárenské věži jedním slovem skvělé

4
okkvp
Reagovat

2 – i to by snad šlo udělat kvalitněji, v rekapech používám víc jak z poloviny snímky videa, takové, jaké jsou na ofiku BJH celkem běžně potkat, bych použila jen kdybych opravdu neměla lepší a přitom chtěla něco důležitého v záběru ukázat (tzn odchycený při výrazném zpomalení kamerového švenku)

5
Rena
Reagovat

Nic moc.. Nač dva důchodci mají tak obrovskou lednici ( když do ted ji nepotřebovali), pračku na 7kg prádla, tak dlouhou kuch.linku? Jaké dekorace (v kuchyni?) stály 51 000? Pračka mohla být výš, aby se paní nemusela ohýbat, kdyby ji zavřeli do skříně, nedělala by randál. Pán přišel o svůj praktický kutilský koutek – ted bude muset ke všemu vstávat a veškerý binec bude v otevřených policích všem na očích. Mohly být uzavřeny z předsíně dvířky. Ta chlupatá lampa je v té malé kuchyni šílená – bude to lapač mastného prachu a neumím si představit, jak se bude čistit.. Stejně tak ta mozaika za linkou. Tapeta se mi také nelíbí. Sporák je daleko od vody a proč je vedle varné desky ke zdi tak málo místa? Vždyt linka je tak dlouhá.. Je zde špatně udělaný spoj kuchynské desky – chtěli to zakrýt utěrkou a chnapkou – nechápu, proč není rovná deska v celku?! Proč je lednice hned vedle trouby, mohla byt mezi nimi ta spižní skřín. Jsem laik, ale tolik kopanců v kuchyni jsem ještě neviděla. A to na to promejšlení měli měsíc !!? Nechápu

6
okkvp
Reagovat

5 – možná špatně řízené lidské zdroje ;-)

7
Rena
Reagovat

6 – aby tam nemuseli „páni dyzajnéři“ chodit vařit – jak jim paní vyhrožovala!
Sama jsem si novou kuchyn zařizovala před 3 lety a s tím, co mi mladý muž v kuch. studiu nabídl jako návrh, nemělo to, co jsem chtěla já, téměř nic společného…

8
okkvp
Reagovat

7 – tak taky formulovat alespoň jednu konkrétní otázku na chat Aha

9
Rena
Reagovat

no, ale ten není v televizi …

10
okkvp
Reagovat

9 – to není, ale spousty diváků tohoto pořadu Aha čte, jsou na to odkazy na fcb a dokonce i na ofiku. Tak ať si zase jen nehoněj trika pod „dotazy“ typu : jste skvělí, já chci taky takovou úúúžasnou kuchyň

11
Rena
Reagovat

ne, 9 byl dodatek k mé 7: „… a s tím, co mi mladý muž v kuch. studiu nabídl jako návrh, nemělo to, co jsem chtěla já, téměř nic společného… no, ale ten není v televizi …“

10 – mrknu se tam…

12
Rena
Reagovat

10 – okkvp, tak jsem to tam VŠE, ve třech vstupech, napsala… Jsem zvědavá zda a co odpoví…

13
Enaz
Reagovat

Kromě zrušení kutilského koutku, instalací otevřených polic, rozmístění dřezu, varné desky a tak … mne nejvíc pobavila ta půjčka. Kdyby mi bylo 68, tak by mi opravdu přišlo výhodné si vzít úvěr na 17 let :).
I když dluhy se dědí taky. Takže proč ne, ať si dědicové užijí :).
A zdravím všechny :).

14
KM
Reagovat

Mě pobavily ty děti se skleničkou ( ….. ) v ruce

http://www.iprima.cz/jsss/moderni-pohodlna-kuchyn-pro-starsi-par obr. 10

15
okkvp
Reagovat

14 – morální i fyzická újma nedospělých dětí mi ušla :-)))) Asi mi zaslepilo podezření, že designerům našeptává Cajthamlová nebo Havlíček – míst k sezení je teď u stolu půlka – tož buď nedostanou jíst vnuci anebo babička
(jsem hnusná semsvině a ne že ne …. ale abych nepobuřovala, paní má k dobru věk a asi i nějakou nemoc)

16
anja
Reagovat

dychtivě čekám na rekap, na kdy to asi tak cca vidíš, okkvp? :) opět jsem stihla jen závěr, ale ze záběrů mi ta kuchyň přišla ještě víc tunelovitější než původní stav, takže se jim to zútulnit skutečně povedlo (slovo zútulnit od slova tunel) :D

17
koc
Reagovat

lepsi 5 .. nechtel bych tam ani varit ani jist a kdyby to bylo pruchozi ani prochazet

18
okkvp
Reagovat

anja – snažím se snaživě, leč světlo na konci tunelu nevidět, tož trocha padám ústy v úhelný prach (ale po lehkém odpočinku u dětské logické hry a za pomoci panáka to snad do rána bude kompletně vše vyvěšeno).
Zdržuje práce s fotkama, pokusím dychtivcům vyjít vstříc a jak bude rekap pověsím aniž bude ještě dodělaná recenze

19
artepa007
Reagovat

Tuto diskusi i rekapy čtu pár týdnů – dřív jsem občas nad promněnami jásala, ale těď už mám fakt otevřené oči a díky, že jsem se nikdy nehlásila do pořadul
Nezdá se vám, že tu zeď se starou tapetou, na kterou dávali kuchyňské skříňky, jen natřeli bílou barvou? Když tam ty skříňky dávali, tak tam ta tapeta totiž ještě byla. To budou mít oba majitelé fakt radost…No a dost mě pobavila ta pračka v pracovně a trouba vedle lednice – jo dizajnéři jsou holt kujóni.

20
okkvp
Reagovat

19 – držela, tož co si dělat zbytečné vrásky
Dík za připomenutí, málem bych v rekapu vynechala patřičné foto, huž jej tam mydlím
To jak v JSSS naprosto zásadně prděj na úpravu stěn za nábytkem mi vytáčí už celá léta. To si zatím nedovolují ani developeři (tedy pokud vím)

21
Dan
Reagovat

ukázka jak splnit hororový sen

22
okkvp
Reagovat

Recenze doplněna, externí fotky přístupné. Určitě jsem ještě něco zapomněla a lecjaká zábavná fotka už se nevešla. Třeba to jak pán nad linkou šmrdlá malým válečkem barvu rovnou na beton, detail látky závěsové látky o níž se tam hovořilo jako o svatební šatovce (ta smetanová byla alespoň taft – tedy opravdu i šatovka). Taky mi mrzí, že nešlo sejmout to jak se pod lehce se vrtícím Vildou vlnily židličce nohy každá na jinou stranu.

23
koc
Reagovat

dekuji madam za rekap ..

24
okkvp
Reagovat

ad chat – správný designer se musí umět z otázek také dobře vylhat, odpovědět na to co jste se neptali a to jste pohaněli si pochválit. případně vás upozornit, že jste ale úplně, ale oupleně mimo. Studium řízení lidských zdrojů je znát víc než studium ergonomie v rámci obsluhy firemního kuchyňského softwaru

Ad software – plánovač ikea má tisíc a jednu mouchu a nedostatek, ale v jednom má pro laika obrovské plus. Horní skříňky v něm nelze pověsit níž než je norma, skříňku nedáte blíž ke zdi než vám umožní plné otevření dvířek i s úchytkou (i když ji tam ještě nemáte)

25
anja
Reagovat

mňoo, excelentní recenze :)) taky to, babě, směsviňovsky přeju, a nejvíc ji gratujuli k té trkpoličce nad stolem, hehe :DD

té rozřezané pracovní desky jsem si všimla s hrůzou až teď, za 300 tisíc fakt povedený fór

26
Jana
Reagovat

Tak jsem si uvědomila, že proběhl slavný chat na Ahaonline a mrkla jsem, co se tam probíralo a nechápu, kde ten člověk vzal sebevědomí, moh by ho začít rozdávat na všechno má odpověď a když nemá, tak odpoví na něco úplně jiného… A co už nejde okecat tak svádí na špatný prostor, focení v noci a nevím co dalšího… Neměl by přece právě takový člověk i když se špatným prostorem udělat, co možná nejvíc? Mimochodem náhodou jsem teď o víkendu viděla Bydlení je hra a můžu říct, že i když nejsem nejstarší, tak decentní proměna kuchyně a obýváku se mi vážně líbila… Iva Lukšová se mi fakt zdála, že se snaží udělat max pro danou rodinu plus ještě se vejít do rozpočtu…

27
anja
Reagovat

26 Jano, jo, taky jsem projela zmíněný chat. Např k té rozříznuté pracovní desce se zbaběle nevyjádřili vůbec

28
T.
Reagovat

A můžu se okkvp zeptat, jaké vzdělání má ona? Zda je v oboru aktivní (+ ukázky realizací) či je to pouze nadšená bydlenka? Díky.

29
RenataE
Reagovat

To jsem zvědavá, jak se okkvp postaví k otázce, zda je bydlenka :)

30
okkvp
Reagovat

T – Z pohledu bydlenek a z pohledu architektonických (nevím jak to správně vyjádřit) snobů, bydlenka určitě jsem. (bydlenka si imho myslí, že bydlenka v našem významu je někdo jiný) Jinak si o sobě myslím, že jsem osoba s celkem průměrným vkusem i uměním svého oboru.
Jsem absolvent VŠ patřičného oboru (v mé době to bylo dost „jednoduché“ na území Č a M jiná nebyla). Ve svém oboru jsem aktivní už 28. rok. Můj obor však není bytový design, s architekturou a stavebnictvím je pouze příbuzný, respektive speciální odnož.
Tohle vyzní možná blbě, ale ve svém oboru bych recenze měla jen v hlavě, pokud to nepřesahuje únosné meze, tak stavovskou čest držím a ani majitel těchto stránek by mě k psaní recenzí nikdy neukecal.

31
Rena
Reagovat

26- ten chat je na houby, téměř k ničemu se nevyjádřil…

Bydlení je hra sleduji roky a mohu říci, že Iva Lukšová je nejlepší designérka, jakou znám a působí na mě dobře nejen jako profesionál, ale i jako člověk..na rozdíl od mnohých na JSSS… Na tento pořad se dívám stále s menší chutí, protože „líbí“… se téměř o žádném díle, za poslední měsíce, říci nedá. Zdá se mi to, nebo jde úroveň opravdu dolů?!

32
okkvp
Reagovat

26 – Imho nezdá, mám tu od začátku JSSS nasysleno stovky fotek a natahaná i všechna běžněji dostupná videa. Úroveň se snižuje i podle mne, už jsem to psala v diskuzích dřív – i „služebně mladší“ dvojice postupně sklouzávají k výtvorům naznačujícím rezignaci, odfláknutí. Imho únava na všech frontách, jen zájemců je pořád stejný proud. U nových designérů už je taky dost to co tuhle na ofiku vysvětlovali a do čeho jsem se obula posledně – hlavně nic mimořádného, zapadnout do nudné šedé linie. Ono tím pádem nikdo nevyniká, ale taky jasně nepropadá. Jenže RS a tudíž oživení invencí designérů určitě nečekat. Přerušit imho nemůžou, protože nastavená kaše chutnává ještě míň – pamět minulé idealizuje.

33
okkvp
Reagovat

OT a omluva – koukám, že mi to v článku nějak podivně zakoktalo a kus je 2x + chyby …. stydím a letím opravit

34
siki
Reagovat

Tento diel som nevidela a už si ho ani nepozriem – zdá sa mi to byť zbytočná strata času. Rekap je veľmi výstižný, nová kuchyňa je totalne nepraktická – vidno, že ju dávali dohromady dvaja muži, ktorí doma nevaria. Tá stará kuchyňa sa mi páčila oveľa viac – pôsobila čisto, priestranne a vzdušne.

Videla som posledný diel BJH a Ivou Lukšovou – mám ju rada a zdalo sa mi, že predstavami majiteľa domu nie je nadšená. Ani sa jej nečudujem. Mám pocit, že ľudia už úplne zmagoreli, keď si do obytného priestoru ťahajú čierno-tmavošedo-tmavomodrú kombináciu. Hotová márnica, ale proti gustu…. tak krásny priestor to bol.

35
artepa007
Reagovat

Díky za rekap – jako vždy výstižné a „zesrdcemluvící“. Hodně mě nadchla fotka kuchyňomajitelky s tím šíleným receptem na kečupovýho ptáka se sojovkou – už vidím, jak ten kečup zatéká do díry mezi tu rozřízlou linku. No kdo chce kam..móc jí proměnu přeji.
Taky mě napadlo – neinspirovali se ti dva „dizoši“ interiérem letadla? Do těch nízkých výklopek by pár beden s kečupem a sojovkou sedlo.

36
anja
Reagovat

28 okkvp je bydlenka panáčková :)

37
okkvp
Reagovat

anja (36) dík, že jsi mě probrala, protože jsem ted s hrůůůzou koukla, že co jsem to napsala. Pravá bydlenka by ze mě měla zažívací potíže a otřásala se hnusem a opovržením a ti správně architektonicky na výši taky. Jsem to prve smotala.

38
Dan
Reagovat

35-No jasně-letadlo-trefné.A pak že jsme národ závistivců,paní majitelce tu přestavbu všichni přejem,vždyť chudinka snaživá se tam hlásila už dřív a pořád nic,dokonce si musela část bytu vylepšit na vlastní náklady.

39
Dan
Reagovat

krásná představa:paní zmožená běháním podél pracovní plochy si jde odpočinout ke stolu,praští se o polici,následně o lampu a nestabilní židle se pod ní rozloží.

40
okkvp
Reagovat

39 – njn – darovanému koni na zuby nekoukej
(navíc jde o RS)

41
anja
Reagovat

40 právě proto se tam lidi hlásí, z vychcanosti, že dostanou věci a práci za čtvrt mega :DD a tudíž, dobře jim tak.

Na tom chatu mě pobavila odpověd někoho z dekotýmu na otázku jaké sporáky jsou teď moderní – prý „vestavěné“ :D

42
Ajda
Reagovat

39 – … a při pádu si cvrnkne do kalhot a využije tu úžasnou pračku, která má spoustu programů (jak tvrdí Poddaný), které má důchodkyně jistě v malíčku a všechny využívá.

U Bydlení je hra je vidět, že si přestavby financují lidé sami, jen jim nepočítají každou stavební úpravu a proto je to víc k bydlení. JSSS je RS a hlavně show sponzorů, koncový uživatel je nepodstatný.

43
okkvp
Reagovat

42 – jj, 14 základních + 19 rozšiřujících
dokonce to prý umožní mýt současně pánve a jemné nádobí :-))))
viz – snímek z ofic stránek LG
(podobné kiksy potěší)
Ajdo dík, podrobně jsem na specifikaci pračky koukla až teď díky tobě a díky kontextu jsem právě za hýkání spadla ze židle

44
anja
Reagovat

42 – 43 dámy, prosím zoufale a z posledníích sil, šetřte moji bránici :D

45
Ajda
Reagovat

43 – přistání bez následků? Pokud ne, doufám, že vlastníš onu supr chytrou pračku. Je totiž snad dokonce chytřejší než trouba od Havlíčka. Jenže ta zase možná i žehlí prádlo :-)) Už vím, co chci od Ježíška!

46
okkvp
Reagovat

45 – já tě tedy do toho JSSS přihlásím ;-)

47
Ajda
Reagovat

46 – fajn, ale požaduji dámy Fritz a Frulovou ;)

48
KK
Reagovat

:-D :-D kruciprdel výrobek :-D :-D nesměju se v duchu nahlas, ale prostě nahlas :o))

49
Kapi
Reagovat

Me to na prvni pohled pripadalo jak kuchyn z lodi nebo ponorky. Neco jako mini loznice v kajutach.

Pekna recenze a clanek- jen skoda, ze tech fotek se nevleze vice. Hodne sily!

50
okkvp
Reagovat

Kapi – víceméně všechny fotky, které k proměně seženu (prima mi posílá jen původní stav) dávám k dispozici – když ne tady, tak v těch externích fotogaleriích. Fotek „nařezaných“ z videa mám sice většinou kolem stovky, z těch pak ale vybírám k zajímavým momentům a přijde mi, že jich sem dávám až moc.

51
RenataE
Reagovat

43 – já bych taky chtěla takovou víceúčelovou pračku :) Asi je to tak, že nacpeš ty pánve mezi povlečení, hrnečky do ponožek a hurá do toho :)

52
magda
Reagovat

…Já koukala,jak se líhne ten tuneloidní tunel a nadšeně volala:Mašinkáá jedéé,ššš,hůů:-),jednak proto,že jsem na MD a každá matka ví,co to s průměrně inteligentním jedincem udělá a hlavně proto,že takový tunel dokáže už jen naše politická garnitura.Pak jsem přizvala zbytek rodiny a pravila jim,že až se mě budou chtít definitivně zbavit,tak ať do našeho bytu pozvou hen ten dekotým:-),a když ještě navíc přijede Kamča Douděrová,tak to mají posichrované,neb to by matka ve smrtelné křeči stihla už jen naposled hrábnout kopytem:-)).Díl od dílu větší průser….

53
okkvp
Reagovat

Jen s málo a ještě hodně neumělým gimpováním je vidět, že tak tunelovitý tunel to být nemusel
(jen zkouška, nic barevně promyšleného)

54
Belisana
Reagovat

53 ale dela to dost a nepusobi to jako krematorium

55
kanárek
Reagovat

53- díky, ta černá to fakt umocňuje, malá nekonečná mozaika a předlouhé úchyty u stejných šuplíků též. Pampelišku a tu naprosto pitomou polici nad stolem bych odstranila rovněž.

56
okkvp
Reagovat

55+54 – kromě barev je tam ještě jeden drobný fígl – ty horní skříňky jsou posunuty o kousek výš a jsou zhruba o 10 cm vyšší než hotová ikea

57
Belisana
Reagovat

zrovna se na to divam, ten moderator je k nesneseni

58
Belisana
Reagovat

je to fakt skoda, stacilo malo, aby to bylo o moc lepsi

59
sara
Reagovat

diky za rekap. UZ se na to ani nedivam. Neni cas a nestoji mi to za rozcilovani. O to vic se vzdy tesim na rekap, ktery nikdy nezklame. Ted jsme rekonstruovali cely byt vc. kuchyne a jsem stastna a kazdy den pri vareni si vdecne vzpomenu na opravdoveho designera, ktery nam cely byt navrhl a konecne se mi skvele bydli a vari. takze tem, kteri propadaji depresi a hazeji designery do jednoho pytle, tak za sebe musim rict, ze tak dobre, jako tenhle typek, bychom to nikdy nevymysleli. a velke plus bylo, ze s sebou nikdy! nemel megafon.

60
anja
Reagovat

53 no vypadá to jistěže o mnoho líp, stačilo, kdyby si vyhráli se světlýma barvama ve studenějších odstínech, ten úzký prostor si o to říkal, a klidně si dovedu představit i nějaké to svítidlo na stolem, třeba obyčejnou průhlednou kouli, ne takové chlupaté cosi

61
Ajda
Reagovat

Budu hnusná, ale k čemu je dvěma důchodcům tolik úložného prostoru? Linku si dovedu představit kratší – míň bordelu, míň úklidu.

62
Dan
Reagovat

61-moje řeč,stejně se používá pár oblíbených hrnců stále dokola,využije půl kuchyně a ostatní bude mít jako sklad ležáků.

63
okkvp
Reagovat

61 – ono tam tolik úložného prostoru zas není – celkově imho jen o kousek víc než bylo. Ve spodních skříňkách jsou zkrácené zásuvky – musí, kvůli rozvodu vody a odpadu, tzn z šedesátek je opět tak zhruba padesátka, pod dřezem je koš odpadové hospo a vedle je myčka – tzn kubatura dost obdobná jako původní. Horní skříňky použitelné 3 ze čtyř, objem menší o prostor nad původní digestoří a zhruba 15cm výšky každé skříňky. Potravinová skříň je skvělá, ale objemově stejná jako byla – původně byla do stropu a otočená na plocho podél zdi. Vedle ledničky měli dvojkřídlou bílou skříňku jejíž objem odpovídá novému- porostor pod troubou a nad troubou. Imho nula od nuly pošla.
Člověk donucený okolnostmi ví, že se dá vejít do mnohem menšího objemu, ale když už nasysleno máš, tak se blbě zbavuješ. Moje máma má v kuchyni objem dvojnásobný než já a přitom se naše vybavení nijak moc neliší. Rozdíl je v tom, že ona má např mezi stohy talířů prostor, u mě se nevejde pomalu ani list papíru. Pokud by se měla narvat do mé kuchyně, tak by ji vezli do Bohnic.

64
okkvp
Reagovat

To zmenšení objemu spodních skříněk z ikei mi přijde pitomé – šedesátková hloubka s plnovýsuvem je imho pro využití objemu dokonalost. Když už ale vzadu nutno nechat prostor na rozvody, tak nechápu, proč se prostě nábytek jen neodsunul – těch ubraných zhruba 5-7 cm z šířky by průchozí ulička ještě naprosto v klidu unesla. Případně proč se nesponzoroval zde tradiční Oresi s menší hloubkou. Pracovní desky se dělají i v šířce 120 cm, jen je člověk nekoupí jako hotovku na každém rohu a musí se obrátit na výrobce, velkoobchodníka nebo truhláře/kuch studio.
V tomhle mám k práci designerů výhrady trvalé – oni nevymýšlejí, oni jen nakupují a staví k sobě – tak si ovšem práci bytového designera já osobně nepředstavuju

65
anja
Reagovat

no v té kuchyni se dá zkritizovat ledasco, barvy, objemy skříněk, mně třeba nedochází, proč lidi syslí v dnešní době hypermarketů hafo potravin v obřích lednicích a mražácích, stejně do marketů chodí xkrát za týden, dostupné je všechno čerstvé, nemusíme dělat zásoby, že

ale u této proměny je pro mne absolutně neodpustitelná jen ta jedna věc – ROZŘEZANÁ pracovní deska

66
Ajda
Reagovat

63 – méně prostoru by je donutilo spoustu krámů vyhodit. Znám to, když mě chytne amok, žasnu co mám nasysleno a bez čeho dokážu najednou fungovat.

67
kanárek
Reagovat

65- záleží, odkud člověk je a jak moc rád navštěvuje suprmárkety. Znám dost lidí, kteří jdou na větší nákup max jednou týdně a taky dost lidí mívá zásoby masa…třeba ze zabijačky nebo domácí drůbež. Ona teď v zimě taky líp chutná zelenina mražená a sterilovaná než čerstvá.

68
okkvp
Reagovat

65 – jo s tou deskou je to zajímavý, na několika záběrech vypadá, že původně v jednom kusu možná i byla.

K velkým ledničkám – velkou chladící část chápu, ale mrazák mě osobně stačí pro čtyřčlennou rodinu s každodenním vařením teplého oběda a nárazovým nákupem masa (cca1x/14 dnů) mi stačí poloviční než se u většiny ledniček dnes dělá. Zeleninu a ovoce mám i přes všechny možné výdobytky tendenci pokud to jen trochu jde dovnitř stejně nedávat a mražené pořizuju jen občas a jen něco.

69
anja
Reagovat

68 okkvp, takže jakože ji dodatečně rozřízli? protože se jim tam nevešla? špatně změřili? mně by to dost zajímalo, tou deskou totiž imho napáchali zvěrstvo nejvyššího kalibru, které tímpádem tento pořad posílá do totálního bahna

70
anja
Reagovat

okkvp, tím ale nechci říct, že po tom máš pátrat nebo tak něco, kašlat už na to :)

71
Belisana
Reagovat

mne opet prekvapily naklady. 57 000 za linku na miru + spotrebice – tedy mycka, pracka, trouba, mikrovnka lednice. A bum – 78 000 nabytek.

72
Belisana
Reagovat

me!

73
okkvp
Reagovat

anja – no, já už neměla sílu si to projet ještě jednou zpomaleně, dokonce jsem tentokrát nedala ani obvyklé celé 3 kola (1x tv, 1x sekání snímků, 1x zvuk a kontrola), ale vzhledem k tomu, že mi to taky vrtá, tak časem na to ještě juknu, jestli tam někde něco není vidět. A potúruju hlavu svou i mužovu, protože momentálně nevím zda jsme ikeáckou olepovali na bočnici (napříč) jedné či na obou nebo mám jen utkvělou představu, délku máme origo neřezanou

74
anja
Reagovat

67 kanárek, nechcu tady offtopikovat, ale mražená zelenina mi nechutná ani v zimě ani v létě ani nikdy, chutnala by mi leda tak v krizi nebo v případě globální katastrofy, to jo :) a sterilovaná zelenina je spíš pochutina, doplněk než nějaké hodnotné jídlo. Takže toho nemusím dělat obří zásoby

75
okkvp
Reagovat

OT – k BJH – na začátku byl vidět častý stav komunikace designer/architekt + investor jak se říká „přišlý z ulice“ (tzn designer rozpačitý proč si tenhle člověk vybral zrovna jeho, když je z referencí jasné, že oblíbený styl je jiný a hlavou mu běží úvaha, zda se najde únosný kompromis, nebo to protrpí k hořkému konci nespokojenosti na obou stranách)
Se zadáním se ale designerka poprala skvěle a pokoj se vyvedl velmi pěkně (já bych akorát nemusela žluté osvětlení na lince a nadšená bych nebyla z dřezu v rohu). Tím, že pán drobně nebrblal i na konci, bych si ale moc jista nebyla. To jí nezávidím, vypadá na to, že není střelkyně, které jsou klienti jen cesta k penězům

Přidat komentář