Panáček v reality show

Finalisté X Factor UK rok poté, jak se jim vydařil?

12. Srpen 2012 | napsal(a): | reality show: Nezařazeno

Britský X Factor se nám po roce vrací zpět na obrazovky. 18.srpna vtrhne devátá řada na britskou televizi ITV a začne znovu maratón hledání těch nejlepších zpěváků zpěvaček a vokálních skupin. V dnešním článku si připomeneme vše dobré a špatné, co si Merťas z minulého ročníku pamatuje. A Hlavně se podíváme na všechny finalisty, co natočili a jaký hudební matroš vypustili do světa.

Co nám dal loňský ročník?

Porota

Největší zemětřesení zažil panel porotců. Do osmé řady nenaskočil guru Simon Cowell, ani popová superstar Cheryl Cole a ani Dannii Minogue. První dva jmenovaní se pakovali do USA, kde měli porotcovat v americkém X Factoru. Cheryl se po hádkách stáhla a nikde neporotcovala, Simon zůstal v Americe a Dannii se vrátila do Austrálie, kde usedla do poroty v Austrálie má Talent. Jediný kdo zůstal v porotě v Anglii byl Louis Walsh, inventář soutěže.

Všichni očekávali obří restart soutěže, která stagnovala. Restart měl přijít s obří hvězdou a miláčkem Britů, Gary Barlowem, Kelly Rowlandovou a mladičkou Tulisou Contostavlosovou. Na porotu se pěla jen óda. Až do doby, kdy se show přenesla z předtočeného materiálu do živé show. Porotci se poté začali hádat, nadávali, hulákali na sebe a účty si vyřizovali přes bulvár. Britské plátky denně plnilo dění ze soutěže. Restart se povedl jen na půl.

Soutěžící

Paradoxně nejslabší článek show. Divné, když se jedná právě o nich. Casting proběhl v šesti britských městech a byla i možnost nahrát video na YouTube. Mnoho možností, jak se dostat do podvědomí. Castingy byly slabé, postupně se profilovali zpěváci a finálová sestava držela v rukách několik favoritů, hlavně v řadách dívek. Jenže živá vystoupení odhalila nepěknou pravdu, a to že téměř každé kolo hořeli favoriti a překvapovali outsideři. Kvalita klesla hodně dolů a mnoho lidí se dodnes nemůže shodnout jestli vítěz vzešel opravdu proto, že byl nejlepší nebo zvítězil na truc všem, protože získali trucovní hlasy i přes nízkou kvalitu. To jsou ovšem čiré spekulace.

A kdo byl mezi favority? Jade Richards nepřešla ani do finálových kol. Tato dívka byla velkou oblíbenkyní lidu a když televize odhalila výsledky tak ze zvedla velká vlna nevole. Největší vyhoření zažila určitě Janet Devlin, která okouzlila na castingu a i přes své otřesné výkony doletěla daleko ze setrvačnosti hlasujících. Úlohu favoritky nejdříve nesplnila Amelia Lily, která vypadala hned v prvním kole.

Nakonec si ji diváci prohlasovali zpět a Amelia nakonec skončila na krásném třetím místě. Mnozí očekávali novou vlnu v mužském zpěvu, kterou měl zajistit Frankie Cocozza. Jenže Frankie týral diváky otřesným zpěvem a bulvární pisálky přiváděl do nirvany, když kalil, bral drogy a dívkařil. Frankie se bohužel proslavil tím, že byl díky výstřelku s kokainem vyloučen ze soutěže. Diváci se těšili na Kitty Brucknell, která byla nejkontroverznější dívkou v soutěži a svou povahou kdekoho rozčilovala. Každé její vystoupení bylo originální.

Jenže Kitty jste buďto milovali nebo nenáviděli. Konečné sedmé místo bylo se vším humbukem úspěch. V neposlední řadě všichni čekali jestli neprorazí konečně nějaká skupina. Mírně navrch v očekávání měly chlapecké formace.
Jade Ricahrds – casting


Janet Devlin – Casting


Amelia Lily – Casting


Frankie Cocozza – Casting


Kitty Brucknell – Casting

Little Mix – vítězky UK X Factoru 2011
Na trůn pěvecké soutěže vystoupalo kvarteto dívek se jménem Little Mix. Ve finále porazily překvapivého koně, Marcuse Collinse. Poměr hlasů byl 48 % ku 42 %. Cesta na vrchol po odhalení hlasů nebyla tak dramatická. Slečny třikrát vyhrály hlasování a dvakrát skončily druhé. Téměř pět z devíti show kralovaly.

Vystoupení Little Mix byla na jako na divokých houpačkách. Někdy to bylo skvělé, jindy to těžce skřípalo. Přesto holky dokázaly přebít nedostatky svým upřímným a skromným vystupováním. Potenciál mají tak veliký, že jim mnozí prorokují, že se stanou stejně slavné jako Spice Girls. Vtipné je, že všechny čtyři přišly na casting samostatně, do skupiny je spojila až produkce a porota a v průběhu soutěže ještě měnily název skupiny.

Každá má také svůj život. Dvě z holek chodí s klukama z Diversity (vítězové 3.řady Británie má talent), jedna chodí se členem One Direction (chlapecká skupina proslavená ze 7.řady X Factoru). Britský bulvár plní jejich vztahy.

Little Mix už má na kontě celkem tři singly. První byl klasický song finalistů soutěže, Wishing On a Star, který byl věnován charitě respektive jeho výdělek. Samozřejmě singl podrtil britské hitparády. Druhý singl byla píseň pro vítěze soutěže. Jmenuje se Cannonball a přes nevalnou kvalitu a vlažné přijmutí diváků, song podrtil předvánoční britské hitparády. Ani to ovšem nebyl mega úspěch, protože singly vítězů X Factoru vyhrávají vánoční hitparádu tradičně už několik let.

Rozhodující váhu bude mít singl z jejich debutového alba. Jmenuje Wings. Píseň měla premiéru v rádiu BBC začátkem července a britští kritikové chválí. Sbírají ta nejlepší hodnocení a song je brán jako skvělý start pro jejich kariéru. Všichni neustále píší, že velký vliv na song měla tvorba Beyoncé a Micheala Jacksona. Uvidíme, až se singl dostane do prodeje. Libry začnou sypat až koncem srpna. Nejvíc samozřejmě záleží na prodeji. Kariéru mají nalajnovanou slibně. Dalším krůčkem bude debutové album, které by mělo vyjít ještě letos. V tomto bloku pro vítěze bych vám chtěl nabídnout moc hezký dokument, který pojednává o cestě holek soutěží. Za odkaz děkuji našemu věrnému komentátorovi Lucasovi. Dokument je v angličtině.
Little Mix – Wishing On a Star

Little Mix – Cannonball


Little Mix – Wings


Little Mix – Cesta soutěží (anglicky)
http://www.youtube.com/watch?v=2CZA1nPI4Bw

Kariéry dalších finalistů

Marcus Collins

Jako první ze všech měl hotové své první debutové album. To vyšlo v březnu roku 2012, pouhé tři měsíce po konci soutěže. Album se jmenuje prostě, Marcus Collins. Obsahuje 11 skladeb a při poslechu vám zabere zhruba půl hodinky. Osm skladeb je originál, tři jsou covery. Kritika byla zdrženlivá. Album se v žebříčcích v Británii drželo tři týdny a poté spadlo pod TOP 50 a už se málo kdo zajímal.

Svůj první singl představil už v lednu, jmenuje se Seven Nation Army. Je to cover songu původně od americké skupiny The White Stripes. Pokud jste sportovním fanouškem tak jistě víte, že je to hojně hraná melodie na fotbalech či na hokejích. Často je slyšet i na Olympiádě. Originál songu získal v roce 2004 Grammy. Marcusův cover nebyl tolik úspěšný jako předchůdce avšak v Británii dosáhl 9 místa v singlech. Překvapivě song zabodoval v Maďarsku.

V červnu přišel s druhým songem jménem Mercy. Marcusova nejoblíbenější píseň z alba. A budoucí kariéra finalisty bude spjata s prodejností Mercy. SYCO si ho ve stáji nechá pouze pokud bude singl úspěšný. Jinak se bude Marcus muset pakovat pod jinou značku.
Marcus Collins – Seven Nation Army


Marcus Collins – Mercy

Amelia Lily

Mladičká rebelka se úspěšně prokousala na třetí místo. Po soutěži podepsala nahrávací smlouvu v hodnotě půl milionu liber. Smlouva jí má zaručit nahrání tří alb. V současné době dokončuje debutové album. V září do prodeje vtrhne její první singl You Bring Me Joy.
Amelia Lily – You Bring Me Joy

Misha B.

Misha vynikala samozřejmě výborným zpěvem, ale dokázal zcela ochromit i oční vjemy, protože má perfektní smysl pro oblékání a extravaganci. Ovšem jenom oblečení a zpěv ji neproslavil. Od bulváru dostala pořádně naloženo za hádky s jinými soutěžícími, které se týkaly hlasování, rasy a spoustu dalších věcí. Jistou jizvu na veřejném mínění celý humbuk zanechal.

Dívka s téměř hollywoodským příběhem není jen hodnou květinkou. I Misha má za sebou první singl, ten se jmenuje Home Run. Kritika ji velmi vychvalovala za pěveckou originalitu a promíchání pěveckých stylů. Ale singl velkou díru do světa neudělal. Drží se hlavně v Británii. Misha v současnosti ještě maká na společné albu s jinými umělci, kde bude jako hostující zpěvačka.
Misha B – Home Run

2 Shoes

Kdo by čekal že tyhle dvě sympatický holky budou mít singl na světě dřív než jiné favoritky. Jedna ze slečen dokonce byla během soutěže těhotná. Singl je coverem hitu od zpěvačky Cathy Brown Turn Me On. Singl vyrazí do prodeje v srpnu a uvidíme jak si povede.

Janet Devlin

Janet Devlin si zatím napsala tři své originální písničky, které budou tím pravým ořechovým pro její hlas. Debutové album chce vydat na podzim, první singl se jmenuje Crown of Thorns.
Janet Devlin – Crown of Thorns

Jonjo Kerr

Britský voják soutěží profrčel jak kulka hlavní a díky špatnému songu ani neměl šanci zaujmout. A Jonjo se možná dostal do podvědomí nejvíce ze všech. Hostoval totiž na extrémně úspěšném albu In My Dreams, které nazpívaly manželky britských vojáků.

A hrdé Brity zpívající manželky srazily na kolena. Album v březnu drtilo veškeré hitparády v Británii a dlouho se drželo na vrcholu. A právě v titulní písni hostuje a zpívá právě Jonjo. Krásný singl, který je tak sladkobolný a jemný. Krása poslouchat. Tohle já můžu.
Jonjo Kerr – in My Dreams

Ostatní

Kitty Brucknell svůj singl zatím nemá, ale oznámila, že její album se bude jmenovat Red Shoes. Craig Colton měl singl vydat už v únoru, ale nakonec se odebral do Los Angeles, kde aktuálně točí album. Frankie kašle na zpívání, v lednu vtrhnul do Celebrity Big Brotheru a skončil na pěkné druhém místě. Jako jediný soutěžící měl v Big Brotheru milion followerů na Twitteru.

James Michael v Liverpoolu pracuje na své debutovém albu, o singlech se nic neví. Johnny se místo zpěvu věnuje moderování. Aktuálně spolumoderuje cosi jako Snídaně s Novou a Sama doma. Skupina NuVibe má mít singl jménem Boomerang, album nikde. The Risk mají také v plánu singl, Show the People.

Nejlepších 15 vystoupení v UK X Factoru 2011 podle Merťase, které musíte vidět
1, Jade Ricahrds – casting
Jade oslnila nádhernou interpretací songu od Adele. Nezapomenutelné vystoupení, které se vám dostane pod kůži. Škoda, že nepostoupila dál. Třeba se ještě v nějaké soutěži objeví.


2, Little Mix – 4.live show
Absolutně nejlepší vystoupení holek ve čtvrtém kole a pro mě z celého X Factoru. Dokonale skloubily báječnou show s hlasem.


3, Janet Devlin – Casting
Jedním slovem, okouzlující.


4, Amelia Lily – 6.live show – Show Must Go On
Amelia vyhrála divácké hlasování, porazila čtyři konkurenty a letitou odrhovačkou zvedla všechny ze sedadel. Možná nebudete souhlasit s pořadím, ale v celém kontextu soutěže a s jejím návratem to bylo jako přistání na Měsíci.


5, Craig Colton – 1.live show – Jar of Hearts
Craig má zajímavou barvu hlasu. V prvním kole excelentně odzpíval výše uvedenou píseň. Bohužel poté to s ním šlo z kopce.

6, Kitty Brucknell – 4.live show – Sweat Dreams
Jedno z nejlepších vystoupení z X Factoru od Kitty. V bulváru a dostala pořádnou nakládačku, že bylo na začátku manipulováno s jejím hlasem.


7, Janet Devlin – 1.live show – Fix You
Všichni čekali, že to bude Janet od začátku drtit. V prvním kole to byl jeden z posledních záchvěvů.


8, Kitty Brucknell – 2.live show – It´s So Oh Quiet
Kitty byla skvělá performerka a byla první ve druhém večeru, která totálně oslnila všechny.


9, Marcus Collins – 9.live show – Temptation
Bezkonkurenčně nejlepší Marcusovo vystoupení v soutěži.


10, Misha B. – 5.live show – Proud Mary
Podle Merťase nejlepší vystoupení slečny v soutěži.


11, Johnny Robinson – 2.live show – Can’t Get You Out Of My Head
Johnny byl spíše bavič a lépe se předváděl než zpíval. Kylie byla jeho vrcholným představením v X Factoru a nemůže chybět v mém žebříčku. Rozsekal úplně všechny.


12, Little Mix – 6.live show
V šestém kole už se pomalu začalo šuškat, že holky půjdou možná na vrchol. Excelentní vystoupení.


13, Kitty Brucknell – Bootcamp
Blikající obleček sebral z úst slova úplně všem.


14, Janet Devlin – 2.live show – Can´t Help Falling In Love With You
Janet zde bylo zlomená na srdci, protože pár dní před vystoupením ji umřel dědeček. I když se neubránila pár falešným tónům, s odstupem času je to krásné vystoupení.


15, Little Mix – 7.live show – Set It Off
Další skvělé vystoupení pozdějších vítězek.

Anketa: Od koho se vám nejvíce líbí singl?

1, Little Mix
2, Marcus Collins
3, Misha B.
4, Amelia Lily
5, Jonjo Kerr
6, 2 Shoes
7, Janet Devlin

Merťas

Začít koukat na zahraniční talentové show byla má zhouba i radost. Vystoupil jsem z našeho vakua a nakoukl za hranice a objevil jsem neobjevené. Lidé plni uměleckého nadšení ve všech směrech, kteří svou část ze sebe předávají dál světu. Nejdříve jsem sledoval sám, ale pak se objevil Panáček a od roku 2011 už sám talentové show nesleduji.mertas024@gmail.com

Nezařazeno

Diskuze k článku

Počet komentářů: 4
1
Chord
Reagovat

Od Little Mix =D… letos bude v porotě Nicole Scherzigner, asi budu sledovat =D

2
Maro
Reagovat

Já se těším na Ritu Oru, protože je to velmi mladé děvče, a jsem zvědavý na její názory. Doufám že nebude namyšlená.

3
Maro
Reagovat

Nikdo se nezajímá o X FACTOR.

4
Merťas
Reagovat

Maro, já jo, od příštího týdne budou rekapy. :)

Přidat komentář