Panáček v reality show

Den D (9.5.): Goalingo, OdMaminky.cz, E-barter a LED diody

10. Květen 2012 | napsal(a): | reality show: Den D

[singlepic id=4365 w=420]
4. řada Dne D včera začala a s ní přišli na obrazovku České televize i noví investoři: Michal Hanus, Margareta Křížová, Michael Rostock-Poplar, Petra Rychnovská a John Vanhara. Zaujali vás? Do čeho v prvním díle investovali? Pojďme se podívat na směs podnikatelských záměrů, které nám byly včera představeny i to, jak dopadly.

OdMaminky.cz

Podnikatel: Darina Noviková
Požadovaná investice: 400 000 Kč
Nabízený podíl: 30 %
Investor: Petra Rychnovská, Margareta Křížová

Darina Noviková se na mateřské dovolené rozhodla, že se ve svém podnikání zaměří na maminky. Její slevový portál odmaminky.cz nabízí slevy na zboží nebo služby pro děti. Darina věřila, že při 100 000 návštěvách měsíčně by na reklamě měsíčně vydělala 80 000 korun. Investici 400 000 Kč za 40 % získala od Petry Rychnovské a Margarety Křížové.
Při hodnocení této investice je třeba brát v potaz fakt, že Den D se natáčel někdy minulý rok a to s velkým štěstím, usilovnou pílí a značnou finanční investicí ještě šlo naskočit do ujíždějícího vlaku odvětví slevomatů.

Z mého pohledu jsou dnes karty na tomto trhu již rozdány a to jak na poli samotných slevomatů, tak přidružených agregátorů slev.

Kdo nakoukne do obchodního rejstříku, tak zjistí, že investice nakonec zdá se nedopadla. Na pozici podílníka daného sro není uvedena ani jedna z investorek.

Nalejme si čistého vína, návštěvnost kolem 1000 unikátů za den je nic moc, hlavně v odvětví slevomatů. Navíc si lze dohledat, že od natáčení Dne D příliš nevzrostla a pohybuje se kolem 1600 lidí denně. Jen pro srovnání Panáček v reality show má v průměru návštěvnost 10 000 lidí. Samozřejmě, Panáček v RS není eshop.

Co mě nejen na tomto internetovém projektu zaujalo byl fakt, že chtěl vydělávat na něčem jiném než bylo hlavní poslání, tedy na prodeji zlevněného zboží. I na bannerové reklamě vydělat lze, ale to by ta návštěvnost fakt musela být zcela někde jinde.

Projekt OdMaminky.cz je zajímavý pouze snahou o vytvoření webového prostoru pro komunitu maminek. Komunitní web, to je takový svatý grál kluků od počítačů, asi jako virální reklama u marketérů. Ale i oblasti maminkovských webů je konkurence již dost (emimino.cz, mimibazar.cz) a být paní Darinou, zavřel bych krám, či se to snažil někomu prodat, klidně i za pořizovací cenu. Na přivýdělek je to dle mě dobrý web, na hlavní výdělek nikoliv.

Skládací autozahrádka

Podnikatel: Vítězslav Musil
Požadovaná investice: 500 000 Kč
Nabízený podíl: 35 %
Investor: –

Vítězslav Musil přišel do Dne D ukázat svoji skladnou autozahrádku. Jeho zaujetí vlastním zlepšovákem ale při jednání s investory nestačilo. Vítězslav chtěl peníze na pomoc při rozjetí sériové výroby v Číně. I přesto, že některé části zahrádky byly dokonce patentované, Vítězslav neměl podle investorů „smysl pro byznys“, a tak nakonec slyšel pětkrát „Nemám zájem“.

Auto dosud nemám a tak nevím, jaký jsou autozahrádky byznys či nikoliv. Ohledně tohoto nápadu bylo nepochybně vše řečeno v rámci článku na iDNES.cz. Pokud jste jiného názoru, komentáře pod tímto článkem jsou pro vás připraveny.

eBarter.cz

Podnikatel: Tomáš Sladký
Požadovaná investice: 1 000 000 Kč
Nabízený podíl: 10 %
Investor: –

Tomáš Sladký přijel do Dne D se svým internetovým projektem ebarter.cz. I když přísahal, že na Českém trhu nemá konkurenci, investory nepřesvědčil. „To, co vy děláte, je krok zpět možná 20 let,“ vyjádřil se John Vanhara a připomenul, že existují barterové banky a i ty mají problémy fungovat. Na Michala Rostocka působil Tomáš jako „dobrý člověk se špatným produktem“. Investici v Dnu D nezískal.

Opět si kladu otázku, proč někdo vytvoří v podstatě eshop na barter a jeho hlavním cílem je vydělávat na „přilepené“ reklamě. Dle mě tento model funguje hlavně u obsahových webů (Novinky.cz apod.), nikoliv u eshopu. Eshop má hlavně prodávat a vydělávat na uskutečněných transakcích.

U tohoto záměru pobavil dovětek od investora Johna Vanhary ohledně domény barter.cz, kterou chtěl Tomáš Sladký od něho koupit. Zajímalo by mě, za kolik ji John nakonec konkurenci (na doméně je spicí projekt) prodal. Desítky tisíc Kč? Více?

Goalingo

Podnikatel: Vladimír Mužík
Požadovaná investice: 360 000 Kč
Nabízený podíl: 20 %
Investor: –

Prorazit ve světe míčových her se rozhodl Vladimír František Mužík. Vymyslel fotbal, který se hraje jeden na jednoho s mantinely a prvky tenisu a nohejbalu. Ten nese název Goalingo (http://www.goalingo.cz/) Investory nepřesvědčil. Neměl dostatečně promyšlený plán návratnosti a investoři shledali v jeho projektu nízké bariéry vstupu konkurence.

Nápad asi dobrý, ale k byznysu dle mě cesta velmi dlouhá. Prorazit na lokální úrovni by mohl, ale jak investoři správně řekli. Ať má na produkt jakési ochrany, tak jej skutečně nechrání proti tomu, aby někdo vytvořil něco velmi podobného a šel s tím na trh. Známe to i z reality show. Prvně Superstar, pak X Factor, nyní Hlas. Vše v podstatě variace na jedno a totéž téma a autor Superstar určitě také měl nejrůznější papíry na ochranu svého produktu.

Nejúspornější osvětlovací technologie

Podnikatel: Jan Žáček
Požadovaná investice: 500 000 Kč
Nabízený podíl: 20 %
Investor: Michael Rostock-Poplar, John Vanhara

Inženýr Jan Žáček byl v doupěti investorů Dne D už před třemi lety s projektem svítidel z led diod. Tehdy neuspěl, ale to ho neodradilo. Nyní se vrátil s propracovanějšími modely a věřil, že tím může změnit svět. Za peníze chtěl založit obchod a výrobu. Své nápady ale neměl patentované, protože na to nemá peníze. Přesto se ale s investory dohodl. John Vanhara a Michael Rostock do jeho nápadu investovali pod podmínkou, že se ukáže při jednání s výrobci osvětlení výjimečnost jeho nápadu. A získali devadesátiprocentní většinu. Jenže …

Jenže investor John Vanhara v komentářích na svém blogu k této investici napsal toto:

Nikdy jsme se s Michalem nedostali k zadnym informacim v cem je to reseni unikatni a co bysme mohli nabidnout vyrobcum. Zustalo to presne v rovine co vidite na kamere. Vyrobcum nebylo co nabidnout.

Pan Zacek neni podnikatel, ale vynalezce. A kdyby se nam to podarilo nekde uplatnit tak je lepsi 10 % z velkeho objemu vyroby nez hodne procent z nejake vyroby na kolene.

Související články, přečtěte si

– Den D – čtvrtá řada začíná už dnes večer / Gorilla.cz
Den D (1/13) 9.5. 2012 na blogu investora Johna Vanhary

SUNíčko

Ten, který kolem roku 2005 měl trochu více času a tak ho napadlo, že spustit si bložínek o reality show, které tehdy začaly vtrhávat do českých i slovenských televizí, bude dobré na ukrácení času. Dopadlo to, jak vidíte. Panáček v reality show žije dodnes, když už to rozhodně není one man show, ale výtvor mnoha autorů, bez kterých by to skutečně nešlo. Chcete mě kontaktovat? Pak sunicko[at]centrum[dot]cz Díky.

Den D

Diskuze k článku

Počet komentářů: 13
1
koc
Reagovat

clanek o poradu od LF gorilla.cz/article/11691-den-d-tvrt-ada-zan-u-dnes-veer-.html

2
Bobby Brown
Reagovat

1 – „V Česku je většina podnikatelů zvláštním způsobem nepoučitelná.“ :-D
Jo, i Zdenda by mohl vyprávět!

3
koc
Reagovat

jooj .. tech pavucin naaranzovanejch :o

4
koc
Reagovat

vynalezce nevim kudy kam :) .. a to investori koupili 90% jeho mozku nebo pouze 90% svetel ? ..

5
Bobby Brown
Reagovat

Jan Žáček: „Nevím jak to dopadlo“ :-D

6
Radek aka SUNicko
Reagovat

koc (4) dle mě mu nakonec nedali nic, protože výrobci světel neprojevili zájem. IMHO.

7
koc
Reagovat

6 – treba jim slo o malej fuzni reaktor ;-)

Reagovat

Ty dvě nové ženské mi moc nesedly. Měla jsem ráda Martu Novákovou :-(

9
Bobby Brown
Reagovat

8 – Dej jim šanci. Já třeba ještě teď nevím pořádně kdo je kdo. To přijde.

10
Kapi
Reagovat

ja porad koho mi ten s tou zarovkovou hlavou pripomina. Mimo byvaleho reditele Primy a ted Dopravniho podniku Martina Dvoraka, to spis bude takhle:

http://www.mickey.estranky.sk/img/mid/4/pinky_and_the_brain.jpg

11
FrantaX
Reagovat

8- souhlasím, myslím, že mezi současnými investory moc nefunguje chemie, speciálně ty dvě ženský jsou takové „studené“ (speciálně z pohledu té mladé jde až strach :-). Všichni se drží zkrátka, snad až na Mr. Sorry.

A poznámka, že by to mohlo vygradovat: nezapomeňte, že to není vysílané chronologicky, ale přestříhané hop sem hop tam. Takže nějaký postupný vývoj „hlavních“ postav se myslím čekat nedá.

Honza Vaňhara je v reálu docela šoumen, ale drží se zkrátka, jde mu o image a je tam zřejmě i ostych před kamerami. Ostřílený harcovník Mr. Sorry. tomu je to buřt (kamery), ale Honza se proti reálu zbytečně uťáplej.

12
Lukáš Franta
Reagovat

Je to stříhané na přeskáčku… ale právě proto, že to je stříhané na přeskáčku se dá vývoj očekávat:-) Těžko nechat někoho hned od začátku vtipkovat nebo dělat nečekané věci, když na něj lidi pořádně nejsou zvyklí a naladění. Dejte jim šanci a uvidíte, že Petra Rychnovská může mít například záchvat smíchu, jaký Den D ještě nezažil.

13
Lukas27
Reagovat

http://poprat.cz/ popřejte těm nejlepším ženám na světě a to našim maminkám

Přidat komentář