Panáček v reality show

Renovace v utajení aneb proměny interiérů s Debbie Travis na Prima Love

5. Červen 2012 | napsal(a): | reality show: Renovace v utajení

[singlepic id=4629 w=420]

„Chcete lépe bydlet? Debbie Travisová a její tým vám během několika hodin zrenovují byt nebo dům k nepoznání. Ovšem vy se to dozvíte až jako poslední… „

Televize Prima Love minulý týden v pondělí ve 20:45 začala pod názvem Renovace v utajení vysílat další z řady rodinných dokumentárních reality pořadů o dekoratérství a bytovém designu. Tentokrát jde o sérii kanadské televize HGTV „Debbie Travis´Facelift“ z let 2003-2005.

Ústřední postavou pořadu je bývalá modelka, nezávislá britská televizní redaktorka a producentka Debbie Travis (1960), od roku 1985 trvale žijící v Kanadě. Tam také zúročila svůj talent a zkušenosti nabyté při studiu malby na Art College, otevřela si malý atelier, najala si partnera pro výuku v seminářích pro amatéry i profesionály a stala se místním lídrem v oblasti různých technik použití barev, laků a v dekoratérství. Později využila svých producentských zkušeností a začala vyrábět instruktážní videa, psát články do ženských časopisů a vydávat knihy. V roce 1995 pak natočila první ze svých sérií televizních pořadů, za něž získala několik kanadských televizních cen i dalších ocenění.
Principem série Facelift, je provedení renovace části domu, bytu, zahrady, jako překvapení pro jednoho člena rodiny. Tým Debbie přijíždí na pozvání „objednávajícího“ v momentě, kdy ten, který má být na závěr překvapen, na několik dnů opouští dům a za dobu jeho nepřítomnosti se tým složený z různých řemeslníků, výtvarníků a dalších odborníků snaží realizovat proměnu. Dramatičnost je založena na časovém omezení, na rozpočtových omezeních (které ale nejsou většinou konkrétně vyčíslovány) a na reakci překvapovaného poté, co se vrátí domů a vidí dokončenou práci. Mnoho zajímavých zápletek se odvíjí i od nepředvídaných situací, které nutí tým nastalé problémy řešit improvizací.

Celkem bylo vyrobeno a ve čtyřech sezonách odvysíláno 53 epizod a zdá se, že bychom se všech mohli dočkat i na Prima love. Momentálně se vysílá každé pondělí ve 20:45, opakování následující den 8:00, v archivu PrimaPlay díl dostupný vždy celý týden po odvysílání.

Vzhledem k tomu, že jde o kanadské domácnosti, povětšinou z prostředí s výraznými anglosaskými vlivy, mnoha inspirací pro typické české interiéry se nedočkáme. Užijí si nejspíše divačky s romantickými sklony a nadšené bydlenky kutilky, protože Debbie je naturelem takovým trochu lepším kanadským Přemkem Podlahou a sourozenci Gondíkovými v Loskutáku zároveň. Tedy alespoň ještě v této sérii, kdy používá a představuje především všelijaké restaurační, renovační a recyklační techniky a fígle, celkem snadno a za přijatelné peníze realizovatelné i jako home-made. Nicméně pro zájemce o bytový design jako takový, by mohlo jít o pořad celkem zajímavý, tady nás obchoďáková nuda interiérů vznikajících v JSSS rozhodně nečeká a také se tu nehraje na charitu a z obrazovky nestříkají přehrávané americké emoce.

Pokud projevíte zájem v anketě, budeme tu pravidelně dávat prostor k diskuzi a hodnocení, vždy cca 1-2 dny po odvysílání (informace předem zatím nejsou k dispozici) by tu na vás čekal krátký článek a několik fotografií před a po.

Co jsme viděli ve dvou prvních dílech?

Renovace v utajení 1 (28.5.) – Susanina kuchyň

Glen a Susan jsou těžce pracující rodiče – ona socioložka, on mistr zvuku a hudebník. Bydlí už přes deset let ve stejném domě a za tu dobu zrekonstruovali všechny místnosti. Kromě kuchyně. V té nezměnili vůbec nic, Susan ji ale od začátku nesnáší. [singlepic id=4630 w=420]Manžel ji chce překvapit, a tak pozve tým odborníků v čele s designérkou Debbie Travis, aby kuchyň zrenovovali, zatímco bude Susan na čtyřdenní pracovní cestě. Ještě před rekonstrukcí nastražil na Susan malou lest – kamarádka ji vzala na večeři a pod dohledem skryté kamery zjišťovala, co by se jí líbilo. Susan si zamilovala provensálský styl, takže bude její kuchyně ve žluté a modré.
[singlepic id=4631 w=420]

Renovace v utajení 2 (4.6.) – Viktoriánská kuchyň

Andy je inženýr a odjíždí na 6 dní jako každé pondělí na východní pobřeží pracovat na velkém projektu. Jeho žena Jan už čeká věčnost na novou kuchyni. Než se Andy vrátí, renovační tým ji tento sen splní. Jejich řadový dům je ve viktoriánském stylu, je dlouhý a úzký. Kuchyň je hodně tmavá, ale má skvělé rozměry, jednou z vad na kráse je však přemíra hnědé. Zajímavé jsou na tomto domě dvoje schody. [singlepic id=4632 w=420]Ty v kuchyni používala dříve asi služebná, dnes už nejsou potřeba a mohou se zrušit. Díky tomu půjde francouzskými dveřmi propojit nezateplenou verandu s kuchyní a dostat do ní mnohem více světla. Co na změnu řekl pán domu a poznal kde má teď původní borovicové schodiště? [singlepic id=4633 w=420]

Zdroj obrázků: PrimaPlay, debbietravis.com, copyright Whalley Abbey Media

okkvp

Před lety jsem propadla prvním VéVéčkám a potkala také panáčka. Dobrá Reality show není zábava pro tupce a tenhle web je toho důkazem. Mám ráda humor, chytré lidi, nesnáším faleš a otravné trolly. Ráda jsem tu psala, ale 640 000 slov myslím stačí. Goodbye Panáček!

Renovace v utajení

Diskuze k článku

Počet komentářů: 17
1
Maxx
Reagovat

Proč furt vysílají tyhle docu reality show a nenasadí třeba americkej Talent, nebo X Factor jako JOJ + ?

2
okkvp
Reagovat

protože bydlenek víc a jsou i nadějnější z hlediska akceptace reklamní výtěže

Reagovat

Maxx (1) tak hlavně Love je pro ženské a tohle jsou reality show pro ženy jak stvořené :)

4
Jitka
Reagovat

Vzhledem k nedostatku jakéhokoli jiného pořadu v televizi jsem oba díly shlédla a musím říci, že se mi proměny líbily. Včera jsem teda měla pocit, že bych podle řečí také ze všeho nebyla nadšená, ale konečný výsledek byl pěkný a stůl mě vyloženě dostal. Neříkám, že bych něco takového chtěla mít doma i já, ale do těch jejich domů se to hodí a doplňuje to ostatní místnosti. Protože program našich televizí se asi měnit nebude, budu se nadále koukat a ráda zde uslyším Vaše názory a mrknu na fotky.

5
Eva
Reagovat

Na recenze k tomuto pořadu bych byla opravdu zvědavá, myslím, že by to bylo něco jiného než JSSS, doufám, že budou.

6
koc
Reagovat

na renovaci/promenu/prestavbu ma Debbie a její tým zpravidla 4 dny ..

7
okkvp
Reagovat

5 Eva – recenze jako u JSSS na 99% ode mne nebudou (z časových důvodů nelze), ale pokud se budu dívat, tak se samozřejmě zapojím do diskuze. Možná se najde nějaký jiný dobrovolník k recenzování, navíc ode mne by Debbie moc pochval taky asi nedostala.
Např kuchyni v prvním dílu sice náramně napatinovali – to tedy oceňuju, ale zkazila to ostrůvkem a klimbací okenici, jak to nakonec bylo s výškou linky jsem podrobně nezkoumala. V druhém dílu imho dost zprasila horní skříňky linky – barvou, typem prosklení, i „rohatými držadly“ (krabicovitými nástavci), stůl tedy krásný, veranda na pohled příjemná, ale je otázka zda je teď využita smysluplně – pokud jen odpočinkový letní budoárek, tak sezení nasměrováno poněkud opačně. Stavebně technické stránky se mi v obou dílech zdály poněkud divoké – z neznalosti předem nedomyšlené a pak samozřejmě přinášející mnoho perných chvilek a improvizací

8
okkvp
Reagovat

V každém případě, je ale Debiie sympatická projevem i zjevem (imho i solidně nadabováno), v každém případě opravdu umí s barvami (jen je barvičkové hračičkování občas trochu zbytečné – ale je to taky její druhá hlavní profese), střihem je dosaženo pěkného kvapíku. Nasnímání a střih je také šikovně uzpůsoben k tomu o průběhu a výsledku příliš nepřemýšlet

9
Rena
Reagovat

první díl jsem neviděla, druhý mě docela zaujal.. Rozhodně to ted mají lepší – světlejší, jen do té zimní zahrady dát kytky a ještě aspon jedno křeslo a dámské návštěvy si zde mohou dávat odpolední kávičku…

10
haha bimbi
Reagovat

Viděla jsem více dílů na Spektrum home, nebo jak se to teď jmenuje, ovšem můj problém je, že na tomhle kanále nebo třeba ještě na FLN, je podobných pořadů pro „bydlenky“ víc a zrovna tenhleten pořad je – aspoň pro mě – slabší průměr. Přiznávám, že mám problém s tou definicí „bývalá modelka“, protože mi to evokuje spíš snahu „bývalé modelky“ proniknout NĚJAK do televize, než že by sama Debbie byla tak geniální designérkou, zednicí, lakýrnicí a jánevímcoještě. Ty proměny jsou takové hektické, motá se tam milión lidí a všichni mluví o tom nepřítomném, který je nakonec opravdu paf, ale těžko říct zda štěstím nebo naopak. A hlavně, ty proměny samotné mi přijdou takové poloamatérské, možná je to i záměr, ale jak říkám, mě to moc nebaví. U mě jsou největší jedničky bytových proměn Colin & Justin, jejich proměny mají opravdové grády.

11
JanaV
Reagovat

haha bimbi: a je možné nněkde toho Colina & Justina vidět?

okvp: a co ty? kdo je pro Tebe jednička v TV proměnách?

12
haha bimbi
Reagovat

11- Colina a Justina jsem viděla opět na těch jmenovaných kanálech (Spektrum home nebo Fine Living Network), ale nesleduju to nějak pravidelně, takže nevím, jestli zrovna teď nějaký jejich pořad běží.

13
lena
Reagovat

11 – Razie Colina a Justina; Spektrum Home; 14.30; každý všední den. :-)))))

14
vipera
Reagovat

Tak mňa práve Justin a Colin moc nebavia. Tie ich premeny mi pripadajú robené na efekt, ale nepraktické a nabubrelé.

15
okkvp
Reagovat

Debbie také amatérka (bez formálního vzdělání) v bytovém designu je, naštěstí si nijak moc nehraje na něco co není. V novějších sériích už je vidět že postupně studovala i na tomto poli.
Nemaje satelitu ani kabelu mnoho toho neznám – jen to na co občas někde narazím na nějakém videu, archivy televizní si dost chrání a blbě se k tomu může. Taky se přiznám, že zrovna tento typ pořadů obecně nemám ani moc chuť nějak složitě vyhledávat – na to mám málo času a nejsem dost bydlenka -vadí mi příběhový, emoční, skotačivý a reklamní balast.
Víc sleduju dění na poli architektů a designerů -profesionálů, mnohonásobně víc mě baví dokumentární a naučné typy pořadů, navíc mé srdce tepe spíš pro moderní architekturu a bytový design (moderní ve smyslu „já rád krabice a bedny“) moderní pseudoludvíci a podobné navoněné trendy v anglosaských stavbách, mě moc nezajímají a jak zahlédnu víc jak dvě svíčičky, tak mám chuť prchat.
Colina s Justinem znám jen z fotek, nějakého videa jsem viděla jen cca 2x kousek a více nehledala, páč na to je viděti nějak nemám dost silný nerv. I dost pěkné realizace, ale pro mě nezkousnutelný cirkus

16
okkvp
Reagovat

OT – Hlasujících v ankete pomálu, ale dobrá, 63% projevilo zájem, tož to zkusíme a uvidíme jaká bude návštěvnost – cca v úterý můžete očekávat malý článek -prostor k diskuzi

17
lenka
Reagovat

Je to super pořad:Mohly by jít dva díly za sebou.

Přidat komentář