Panáček v reality show

Pohled do zákulisí natáčení Kdo přežije

22. Listopad 2011 | napsal(a): | reality show: Kdo přežije / Survivor

Každý ze členů štábu Survivora (Kdo přežije) musí podepsat smlouvu, v níž má dosti vysoké pokuty za prozrazení neveřejných informací, proto fanoušci prakticky nemají šanci nahlédnout do zákulisí této oblíbené soutěže (ikdyž občas nějakou zajímavost prozradí Jeff Probst na svém tweetu). Nyní se ale jeden kameraman pod podmínkou zachování anonymity rozhodl odpovědět fanouškům na několik otázek. Některé jsme pro vás vybrali a přeložili.
Jak dlouho trvá celé natáčení?
Z důvodu šetření nákladů se natáčejí vždy dvě řady po sobě v jedné lokalitě. Produkce si zarezervuje ubytování pro celý štáb (zhruba 400 lidí) na 5-6 měsíců. Samotné natáčení zabere 78 dní, mezi oběma řadami je 2-3 týdny přestávka, kolem 6-8 týdnů zaberou přípravné práce a další 2-3 týdny na kompletní vyklizení a uvedení lokací do původního stavu.

Kolik hodin denně kameraman pracuje a kolik si vydělá?
Denně je to 10 hodin včetně transportu na místo. Šichty mi začínají ve 4:30, v 6:00, 8:00, 10:00 nebo ve 12:00, záleží na denním plánu. Když se natáčí v rovníkových oblastech, tak se začíná stmívat docela brzy, po 18.hodině. Jako kameraman na volné noze dostávám 700 dolarů za den.

Kolik kameramanů bývá v jednom táboru?
Záleží na tom, co je zrovna za den, obvykle 1-6 (plus asistenti a zvukaři), aby se mohli střídat během natáčení interview, přestávek a obědů.

Stane se někdy, že nenatočíte to, co byste chtěli?
Občas se zasekne kamera, velkým problémem bývá vysoká vlhkost. Vysílačkou si ale můžete přivolat jiného kolegu, obvykle stejně vedle vás natáčí jiný kameraman. Pokud něco zásadního nemáme (např.nalezení skryté imunity nebo předání imunity jinému hráči), tak soutěžící požádáme, ať to předvedou znovu, to se ale stává málokdy. Nejvíce pokazených záběrů je proto, když se do záběru přimotá další člen štábu.

Natáčejí se úplně všechny diskuze trosečníků?
posloucháme věechno, ale někdy už vytušíme, že je rozhovor o ničem a stejně se nepoužije, tak jen předstíráme, že máme kameru puštěnou. Když máte zkušeného zvukaře, tak vám dá včas vědět, když se rýsuje něco zajímavého. Dost často ale trosečníci mluví jen o jídle a o tom, co všechno sní, až se vrátí domů, to je celkem nuda.

Jak se natáčejí interview? Můžete komunikovat s trosečníky?
To mají na starosti producenti, kteří pokládají otázky, my jen říkáme soutěžícím, kde se mají posadit. Bývá to dál od jejich hlavního táboru a nikdo jiný se nesmí přiblížit na doslech.Každý soutěžící má nejméně jedno interview denně, někdy se ale natáčí několik interview souběžně na více místech, např.když se blíží Kmenová rada.

Jak se mohou soutěžící tajně domlouvat, když ostatní vidí, že je následují kameramani?
Když se z táboru vzdálí 2 lidé a následují ho dva štáby (čili 6 dalších lidí), tak to samozřejmě neujde pozornosti. Zkušení hráči už nám dopředu dají vědět, že chystají důležitý rozhovor, pak je na nich, aby se nenápadně vypařili z táboru.

Jak dlouho trvá Kmenová rada?
Obvykle se natáhne na 1-3 hodiny, do epizody se dostane jen zhruba 10 minut toho nejzajímavějšího. Jeff Probst má vždy podrobné informace od ostatních producentů, tak ví, co se soutěžících zeptat.

Proč mají někteří hráči na začátku tak nepraktické oblečení?
Producenti stanoví, co musí mít soutěžící na sobě oblečené na 1.soutěžní den. Po pár dnech dostanou sportovní boty a pohodlnější oblečení (1 kus).

Dostávají soutěžící zásoby potravin?
První den dostanou pouze zásobu rýže, jinak se musí snažit v soutěžích nebo si něco ulovit. Po příjezdu dostávají na přečtení knihu s popisem rostlin, které se dají konzumovat, které jsou jedovaté, jaké ryby mohou lovit, rady na správnou hygienu atd. Bohužel tuto knihu otevřou asi tak často, jako moje žena manual k autu.

Jak to mají s vodou?
Mohou si ji kdykoliv nabrat ze studny, kterou jim štáb vybudoval a co 2 dny doplňuje pitnou vodou přímo z barelů, nemusí ji ani převařovat. Možná v ní občas plave nějaký ten brouk, ale já bych se ji rozhodně bez obav napil.

Kde se kameramani stravují?
Máme postavený stan asi 10 minut od jejich táboru, kde se připravujeme na natáčení, obědváme a odpočíváme. Když jsme mezi trosečníky, tak je zbytečně neprovokujeme tím, že bychom před nimi něco pojídali.

Slyšel jsem zvěsti, že člověku ze štábu byly poskytnuty „jisté služby“ za tyčinku Mars. Co je na tom pravdy?

O tom nic nevím. Stejně s nimi nikdy nejsme úplně sami. Leda tak producent, co je hlídá v noci, ten je u nich sám.

Mají soutěžící k dispozici nějaké toaletní potřeby?
Nemají ani kartáčky ani holící pomůcky, dostávají pouze opalovací krém, který zároveň obsahuje účinný repelent. Nedaleko svého tábora mají umístěnou lékarničku, kde si mohou vyzvednout hygienické prostředky pro ženy, kontaktní čočky nebo předepsané léky, pokud nějaké užívají. K této lékarničce mohou chodit jen po jednom, protože tam nesmíme natáčet.

Hrozí soutěžícím nějaké nebezpečí od zvířat?
Nebezpečí hrozí na každém kroku. Nejhorší je drobný dotěrný hmyz, musí si ale dávat pozor na pavouky a hady a při obouvání se podívat, jestli v botě není schovaný škorpiön. Velká zvířata se přirozeně drží dál od tábora, větší nebezpečí číhá v moři, např. medůzy, mořští hadi a dravé ryby. Také svysoké vlny mohou být nebezpečné.

Když je soutěžící vyřazen, vrací se ihned domů?
Vrátí se až po skončení natáčení, může to brát jako prodlouženou dovolenou. Pokud se stane členem poroty, musí být v izolaci v táboře Ponderosa až do finále.

Stříhá se natočený materiál přímo na místě?
Ne. Z natočeného materiálu se pořídí nejméně 2 kopie, které se posílají domů pro jistotu ve dvou různých zásilkách, navíc se vše ještě posílá přes satelit přímo do Los Angeles.

Jakou další zajímavost ještě divácí netuší?
Například to, že u natáčení každé soutěže je mimo záběr kamer přítomno asi 80 členů štábu.

[singlepic id=2892 w=400 float=center]

doporučený odkaz

Další informace ze zákulisí natáčení Survivor 22

Kdo přežije / Survivor

Diskuze k článku

Počet komentářů: 12
1
Dana
Reagovat

díky moc, pár věcí mě docela překvapilo :-)

2
Ivana Skácelová
Reagovat

díky za tento článek

3
Ivana Skácelová
Reagovat

nešlo by toho přeložit víc???

4
Kapi
Reagovat

Skvele info (sice trochu kazi ten „trosecnicky zazitek“) a klidne pridejte dalsi. Dekuji!

Reagovat

To s tou vodou me teda nejak nesedi, kdyz vezmu, ze prave v predchozi rade, co davali na Prime prave na tohle museli soutezici davat pozor. By me zajimalo k jake rade se ty odpovedi vztahuji.

6
Lucy
Reagovat

díky moc za článek, opravdu zajímavé. A pokud je takovýchto článku více, určitě by bylo zajímavé je sem zase přeložit. Ještě jednou díky moc.

7
Sara
Reagovat

Díky! Myslím, že těch přehraných scének je víc než přiznají. :)

8
fx
Reagovat

5: Předpokládám, že jde o jednu z poslední v Americe vysílaných řad, kde už se řeší jen strategie a vůbec ne jídlo, voda atp.. Osobně mám pocit, že poslední 4 řady už nestály za nic.. Poslední mě bavila 18. (Tocantines)..

Jinak ale díky TK za článek, některé věci jsem nevěděl :-)

9
Bára
Reagovat

stejně mi příjde divné, že nedostávají žiletky a většina žen má oholené podpaží až do konce řady

10
dom
Reagovat

to Bára: ze by depilace podpazi? zenska a nevi takovou vec

11
Fallen
Reagovat

Super clanek, presne to co jsem hledal.

12
TVŤÁČEK
Reagovat

Takový článek jsem hledal a našel jsem ho. Tak to je dobře.
Je blbý že to všechno uváděj do původního stavu, měl by tam zůstat památník.

Přidat komentář